Sisuturundus

Milleks meile piimhappebakterid?

FOTO: Unsplash, Svyatoslav Romanov

Piimhappebakterid kuuluvad inimese soolestiku mikrofloora koostisesse ja on eelkõige tuntud selle poolest, et aitavad säilitada normaalseid seedeprotsesse. Tegelikult on piimhappebakterite kasutegur ja kasutusvõimalus aga märksa mitmekülgsem, ütleb Apotheka proviisor Anne-Mai Rogenbaum.

Piimhappebakterid moodustavad organismis heade bakterite kogukondi ja takistavad kahjulike bakterite vohamist, aidates organismi tasakaalu hoida. Ebatervislik toitumine, keskkonnamürgid ja kõrge stressitase on vaid mõned tegurid, mis muudavad soolestiku mikrofloora liigivaesemaks ja teevad meid haigustele vastuvõtlikumaks.

Piimhappebakterid muutuvad inimeste jaoks aktuaalseks tavaliselt antibiootikumikuuri ajal, soojale maale reisides või kõhulahtisuse korral.

Millistel juhtudel tasub piimhappebaktereid tarvitada, et organismi toetada ja turgutada?

Antibiootikumikuuri ajal

Antibiootikumid ei tee vahet, kas bakter on patogeenne või mitte ning hävitavad ühtmoodi kõike, seedetraktis suuremal määral just laktobatsille ja bifidobaktereid. Kui aga tasakaal on läinud paigast ära ja patogeensed bakterid saavutanud ülekaalu, tekivad probleemid: kõhulahtisus, -kinnisus või -gaasid. Tasakaalu aitavad taastada just piimhappebakterid, mida kasutatakse organismi normaalse mikrofloora taastamiseks ning organismi vastupanuvõime tõstmiseks.

Piimhappebaktereid soovitatakse hakata kasutama samaaegselt antibiootikumikuuri algusega.

Enne soojamaareisi

Organismi mikrofloorat tasub tugevdada probiootikumidega ka 7–10 päeva jooksul enne soojale maale reisimist, et kaitsta organismi sealsete kehale võõraste bakterite ja kõhuviiruste mõju eest. Enne eksootilisse paika sõitmist võiks teha läbi kahenädalase probiootikumikuuri, et võõraste toitude seedimine oleks kergem ega tekitaks probleeme. Probiootikumid aitavad lisaks kõhulahtisusele ka kõhukinnisuse korral ja nii on enam lootust, et kõht püsib korras terve reisi jooksul. Proovida võiks näiteks Compiflora preparaate.

Kõhukinnisuse korral

Meie sooltes elab miljoneid baktereid, kes soodustavad seedimist, tootes vitamiine ning hoides seedimise korras. Nende bakterite kooskõla häirimine võib samuti soodustada kõhukinnisust. Järjest rohkem puudutab see inimesi, kellel on istuv eluviis ja vähene füüsiline aktiivsus. Kindlasti ei ole siis aga ainsaks lahenduseks kõhulahtistid – ka paarinädalasest probiootikumide kuurist võib abi olla.

Kõhulahtisuse korral

Piimhappebakterid aitavad taastada soolestiku normaalse mikrofloora ja seeläbi aitavad ületada ka kõhulahtisust.

Intiimprobleemide korral

Tupe limaskesta põletikusarnase seisundi ehk bakteriaalse vaginoosi korral on suukaudselt võetuna või paikselt tuppe manustatuna abiks ka piimhappebakterid. Naistele soovitame Karpalact Strong kapsleid, mis sisaldavad kolme piimhappebakterite tüve, mis täiendavad organismis juba olemasolevaid soolebaktereid.

Apteegist leiab ka naistele mõeldud intiimpesuvahendeid, kuhu on lisatud piimhapet, mis tagab normaalse happelise keskkonna ning aitab nõnda vähendada põletikku tekitavate mikroorganismide paljunemist.

Samuti on saada ka Ellen probiootilised tampoonid, mida võib kasutada tavaliste tampoonide asemel ning mis aitavad vähendada sügelust, ärritust, halvalõhnalisi eritisi ja säilitada normaalset vaginaalset mikrofloorat.

Proteeside kasutamisel

Vananedes võib soolemikroobide kooslus muutuma hakata. Näiteks eakatel, kes proteese kasutavad, võib tekkida suhu soor. Ka sel juhul soovitatakse teha aeg-ajalt probiootikumikuure.

Haiguse ennetamiseks ja organismi tugevdamiseks

Probiootikumid on kasutusel organismi normaalse mikrofloora taastamiseks ning organismi vastupanuvõime tõstmiseks. Piimhappebakterite kuure soovitatakse näiteks sageli haigestuvatele lastele.

Isegi normaalse südametalitluse heaks on loodud eraldi piimhappebakteritega toidulisand. Südamesõber Tensia on koostanud Eesti teadlased ja arstid, see sisaldab L.plantarum Tensiat ning erinevaid vitamiine ja mineraale. Piimahappebakter Lactobacillus  plantarum TENSIA® vererõhku langetav toime on patenteeritud Eestis, Euroopas, Venemaal ja Lõuna-Koreas. Südamesõber Tensia üks kapsel sisaldab 5 miljardit kasulikku organismile omast elusat piimhappebakterit ja 25% päevasest vitamiinide ja mineraalide võrdluskogusest. Toode sobib annustamiseks alates 3. eluaastast ning seda võib tarvitada koos teiste ravimite ja toidulisanditega.

Köha ja nohu korral

Probiootikumide võtmine võib aidata kaasa antikehade tootmisele ning kiirendada seeläbi külmetushaiguste möödumist. Uudse tootena on apteegis saadaval näiteks Rinogermina bioloogilist barjääri moodustav ninapihusti, mis aitab taastada ja tasakaalustada ninõõne mikrofloorat, vähendada korduvat haigestumist ja kiirendada paranemist. Pihustit kasutatakse korduvate nina-neelu infektsioonide ennetamiseks nagu kõrvapõletik, nohu, ninakõrvalkoobaste põletik ja adenoidid. Toode sobib kasutamiseks alates 6. elukuust. Kuna toode sisaldab elusaid baktereid (Streptococcus salivarius 24SMBc, Streptococcus oralis 89a), peab seda hoidma külmkapis.

Allergiate ja atoopilise dermatiidi korral

Atoopiline dermatiit ja erinevad allergiad on praegusel ajal sage ja väga suur probleem, mis häirivad oluliselt inimese igapäevaelu ja langetavad tema elukvaliteeti. Ka nende probleemide korral saab leevendust erinevatest probiootikumidest. 

Kuidas valida?

Apteekides on probiootikumide valik suur. Erinevusi on nii nende koostises, preparaadi vormis kui ka annustes, mitu korda päevas võtta. Oluline on siinkohal mõista, et iga probiootikum ei mõju kõigile alati ühtmoodi. Meil kõigil on erinev, ainult endale omane füsioloogia, toitumine ja soole mikroobide kooslus. Seetõttu tuleb enne kuuri alustamist kindlasti konsulteerida arsti või apteekriga.

Apteekides müügil olevaid preparaate tasub aga eelistada seetõttu, et tablettide, kapslite ja pulbrite näol olevaid probiootikume on võimalik manustada suuremates kogustes ja täpsemalt doseerida kui toidus olevaid. Üldiselt võib piimhappebakterite preparaate tarvitada nii lühiajaliselt kuurina kui ka pikemat aega. Probiootikumide puhul üledoseerimise ohtu ei ole. Kasulike bakterite juurde manustamine võib oluliselt aidata säilitada head tervist.