Põhjused, miks tupp valutab

Vaginaalne valu võib tulla nii tupe kuivusest kui suguorganitel vohavatest fibroididest.

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Valuaistingud tekitavad ikka hirmu, aga eriti ehmatav on neid kogeda intiimpiirkonnas. Vaginaalsel valul võib olla palju erinevaid põhjuseid.

Kõige sagedasem vaginaalse valu põhjus on tupe kuivus, kirjutab ajakiri Health. Eriti ilmekalt võib see kaebusi põhjustada seksi ajal või järgselt, sest vahekord võib tekitada tupeseina väikseid rebendeid või marrastust. See võib põhjustada valu kuni paranemiseni. Madal östrogeeni tase veres on tihtilugu tupe kuivuse põhjustaja, mille algpõhjus omakorda võib olla rasestumisvastastes vahendites. Samuti võib kuivus tuleneda allergiarohtude kasutamisest, mis mõjutavad kõiki keha limaskesti.

Ka menstruatsiooni eelselt, kestel ja järgselt võivad muutused reproduktiivorganites põhjustada valu.

Fibroidid on healoomulised kasvajad emakas ja ka need võivad põhjustada pidevat valu vaagnapiirkonnas, mida osad naised kirjeldavad pigem ebameeldiva survena. Fibroidid võivad põhjustada ka tuima või teravat valu seksi ajal. Menstruatsiooni ajal on valu samuti intensiivsem.

Endometrioos on haigusseisund, kui emakasein pressib emakast välja ja kinnitub teiste suguorganite külge, põhjustades paistetust ja valu.

Samuti põhjustavad valu suguhaigused. Näiteks herpese puhul tunnevad inimesed tupes põletavat valu. Klamüüdia tekitab valu alakõhus ja urineerimisel.

Tagasi üles