Sotsiaalministeeriumi tellitud uuringu andmeil sooritas Eestis aastatel 2006–2016 enesetapu 2543 inimest vanuses 11–100 eluaastat.
Enesetappude arv Eestis on küll vähenenud, kuid see on siiski üks suurimaid Euroopas. Oidermaa lisab, et abi otsimist takistab tihti tõekspidamine, et raskustega tuleb ise hakkama saada. «Iseloomu nõrkust peetakse eluraskuste põhjuseks. See on müüt. Tegelikult võib igaühel ebasoodsate asjaolude kokkulangemisel mingisugune vaimse tervise probleem tekkida,» kinnitab ta. Samuti ei peeta vaimse tervise muresid sageli piisavalt tõsiseks, et midagi ette võtta, või eelistatakse end ise ravida.
Suitsiidimõtetega inimesel tuleb tihti silmitsi seista ka lähikondsete umbusuga. «Kui keegi räägib, et ei taha enam elada, arvatakse, et ta otsib lihtsalt tähelepanu, ja siis ei tohi talle seda jumala eest anda, sest muidu otsib ta seda äkki teinekordki,» räägib Oidermaa. «Igaühel on vaja, et keegi teda märkaks. Ei pea olema elu ja surma küsimus, et keegi sulle tähelepanu pöörab.»
Vahel väljendatakse suitsiidimõtteid ka konkreetselt: inimene ütleb otse, et kavatseb endalt elu võtta. Keerulisem on tähele panna kaudseid vihjeid, näiteks kui kuuldakse kedagi ütlemas, et elu on mõttetu. Depressioonile ja võimalikele enesetapumõtetele võib viidata ka see, kui inimene tõmbub tavapärastest tegevustest eemale ja on rohkem üksinda, võib-olla võtab ette suurpuhastuse, kingib või viskab ära suure hulga asju. Halba võib aimata sellest, kui inimese käitumine muutub tema kohta tavatuks. Kui tekib kahtlus, et mõnd lähedast kimbutavad probleemid, mis ta maha võivad murda, peaks sellest kohe rääkima.