Eesti väljaõppega Norras tööl
Mingeid erialaseid eksameid dr Helemaa Norras töötamiseks tegema ei pidanud. Arstikutse on tunnustatud kuni 80. eluaastani, siis peab pensionile siirduma. «Minu Eestis perearstiks spetsialiseerumist Norras ei tunnustatud. Arstide puudus on siin aga suur,» sõnas ta.
Patsientide ravikindlustus
Kõigil riigis elamisloa alusel elavatel inimestel on riiklik ravikindlustus. Kuid eraravikindlustus on järjest populaarsem, kuna norraka jaoks pole hind kuigi kõrge ning eelis on veelgi lühemad ravijärjekorrad, näiteks MRT põlvest saab tehtud paari päevaga selle asemel, et 4–5 nädalat oodata.
Arsti vastuvõtule minnes maksab patsient ka omaosaluse.
- Perearsti visiit: 155 Norra krooni (kr) (~16 eurot)
- Residentuuri läbinud perearsti visiit: 204 kr (~21 eurot)
- Perearsti koduvisiit: 209 kr (~22 eurot)
- Spetsialist-perearsti koduvisiit: 245 kr (~26 eurot)
- Röntgen: 205 kr (~21 eurot)
- Eriarsti visiit polikliinikus: 351 kr (~36 eurot)
- Retsepti uuendamine: 65 kr (~7 eurot)
Nimistute omamine ja praksiste töökorraldus
Enamik Norra perearste on FIEd. Praksis koos nimistuga tuleb endale osta, enamasti perearstilt, kes plaanib pensionile minna. Hind sõltub väga palju asukohast, kuid suur nimistu linnas võib maksta ka üle 100 000 euro. Üksikud kommuunid on avanud turu perearstidele, kus on täiesti vaba voli avada uusi nimistuid. Nimistu ostmiseks peab enamik arste võtma pangalaenu.
Maakohtades on tavalisemad 800 inimesest koosnevad nimistud, linnades enamasti 1400 inimesest koosnevad nimistud. Vähestes nimistutes on kuni 2000 patsienti – enamasti perearstidel, kes on teistest riikidest Norrasse tööle tulnud. Enamik perearstikeskuseid on väikesed grupipraksised, kus on 2–3 arsti.