Amet paneb südamele: aegunud kondoome ei tohi isegi soodustusega müüa

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Kondoom kaitseb HIVi eest.

FOTO: Panther Media / Scanpix / Wavebreakmedia ltd

Terviseamet kutsub inimesi üles kontrollima rasedustestide, kondoomide, steriilsete plaastrite ja muude taoliste toodete säilivustähtaegu, sest aegunud toodete kasutamine paneb ohtu inimese tervise.

Eelmisel nädalal pälvisid terviseameti tähelepanu ühes Tartu kaupluses müügil olnud kondoomid, mille kõrvale oli müüja riputanud sildi «parim enne möödas». Kuigi täpsemal kontrollimisel selgus, et kondoomide «kasutada kuni» tähtaeg saabub 1. novembril, tuleb probleemide vältimiseks alati kontrollida toote pakendil olevat kõlblikkuse kuupäeva.

Terviseameti meditsiiniseadmete osakonna juhataja Tagne Ratassepa sõnul võrdub meditsiiniseadmete (sh kondoomid ja plaastrid) puhul kasutatav termin «kasutada kuni» toidukaupade «kõlblik kuni» kuupäevaga. «Kui see kuupäev on möödas, siis tootja garantii, et seade saavutab oma toime ja on ohutu, enam ei kehti. Sellist toodet kasutades seab inimene ohtu oma tervise ning testide puhul ei pruugi tulemus enam olla tõene,» ütles ta.

Lisaks tarbijatele peavad ka edasimüüjad veenduma, et meditsiiniseadmeid säilitatakse nõuetekohaselt ning et need korjatakse müügilt kohe peale «kasutada kuni» kuupäeva saabumist. «Aegunud toode ei vasta enam Euroopa Liidu nõuetele ja selle levitamine on keelatud,» lisas Ratassepp. 

Meditsiiniseadmete pakendil tähistab aegumise kuupäeva liivakella kujutis. Meditsiiniseadmeks peetakse igasugust seadet, aparaati, tarkvara, materjali või toodet, mida võib kasutada muuhulgas haiguse või vigastuse diagnoosimiseks, ärahoidmiseks, seireks, raviks, leevendamiseks või  viljastumise ärahoidmiseks, soodustamiseks või diagnoosimiseks ning mis ei ole ravim.

Populaarne

Tagasi üles