Gripivaktsiini saab teha kuu aja jooksul mugavalt apteekides

Maiken Mägi
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Gripivaktsiin peaks haigus eeemal hoidma.
Gripivaktsiin peaks haigus eeemal hoidma. Foto: PRIIT SIMSON/PM/SCANPIX BALTICS

Täna algab kuu aega kestev pilootprojekt, mille jooksul saab gripiviiruse vastu vaktsineerida esmakordselt ka Eesti apteekides.  

Eesti apteekide ühenduse (EAÜ) juhatuse liige, proviisor Kristiina Sepp avaldas lootust, et võimalus vaktsineerida apteegis aitab ennetada ja vähendada gripiviirusesse haigestumist ja gripisurmasid ning tõsta elanikkonna teadlikkust vaktsineerimise olulisusest. 

«Apteegid asuvad mugavates ja lihtsasti ligipääsetavates kohtades ning on pika lahtiolekuajaga, mis loob inimestele hea võimaluse vaktsineerimas käia ka peale tööpäeva,» sõnas Sepp.

Eelmisel gripihooajal haigestus grippi tuhandeid ning suri ligi sada inimest. Sepp nentis, et samas on gripi vastu vaktsineeritud vaid neli protsenti Eesti elanikkonnast, mis on Euroopa madalaim näitaja. «See number väljendab selgelt, et meie inimeste teadlikkus viiruse ohtlikkusest ja vaktsineerimise olulisusest on väga madal. Praktika tõestab, et vaktsineerimine on päästnud maailmas rohkem inimelusid kui ükski teine sekkumine. Täname terviseametit, ravimiametit ja vaktsineerimist teostavaid partnereid meie ideega kaasa tulemise eest,» lisas ta.

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo sõnul tuleb lisaks haigena kodus püsimisele rõhku panna ka gripi ennetamisele ning apteekides vaktsineerimine on üks võimalus see inimese jaoks mugavamaks teha. «Gripi leviku tõkestamiseks on vaja kogu ühiskonna tuge, mistõttu võiksid end vaktsineerida ka riskigruppi mittekuuluvad inimesed, sest nendelt võib viirus edasi kanduda väikelastele, vanuritele või kroonilisi haigusi põdevatele inimestele, kellele võib gripp osutuda eluohtlikuks,» rõhutas ta.

Teiste riikide kogemus kinnitab, et apteekides vaktsineerimine on toonud häid tulemusi ja vähendanud grippi haigestumist. Praegu vaktsineeritakse apteekides juba 12 Euroopa riigis. Eestis viivad vaktsineerimistoimingut läbi tervishoiuteenuse osutajate juures töötavad vastava väljaõppe läbinud tervishoiutöötajad.

Vaktsineerida saab 10. oktoobrist 10. novembrini 15 apteegis üle Eesti. Kaasatud on kõik suuremad apteegiketid: Apotheka, Benu, Südameapteek ja Euroapteek.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles