«Vaimse tervise probleemid ei olene vanusest või soost. Neid võib esineda kõigil ja need võivad tabada ootamatult. Samas on paljusid vaimse tervise probleeme võimalik ennetada, kui me õigeaegselt märkame, oskame ära tunda ja teame, kust abi leida,» ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut tänasel üleilmsel vaimse tervise päeval.
Vaimsest tervisest on ministri sõnul oluline rääkida, et oleksime teadlikud erinevatest abivõimalustest. Vaimse tervise muredest võib rääkida vanematele, õpetajale, koolipsühholoogile või sotsiaalpedagoogile, perearstile, aga ka anonüümselt veebinõustajale, näiteks peaasi.ee või lahendus.net lehel. Samuti võib helistada ööpäevaringselt anonüümsele tasuta lasteabitelefonile 116 111.
Vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni (VATEK) eestvedaja ja sotsiaaltervishoiu professori Merike Sisaski sõnul tuleb vaimse heaolu poole püüdlemist alustada juba noores eas. «Liigne ärevus, masendus ja käega löömine võivad tõmmata noori ennasthävitava käitumise nõiaringi, hilisemas eas võivad probleemid kuhjuda, tekivad raskused suhete hoidmisel, sobiva töökoha leidmisel jne. Seetõttu on oluline varustada noori eneseabi tööriistadega ja infoga abi saamise võimaluste kohta,» rõhutas ta.
Üleilmset vaimse tervise päeva tähistatakse Rahvusraamatukogus messiga «#tundedülepea #tuledtoime #minaka», kus on tähelepanu all netisuhtlus versus vahetu kontakt, küberkiusamine, emotsionaalse tasakaalu leidmine, vägivalla ja ennast hävitava käitumise vältimine.
Vaimse tervise messil on kohal koolitajad, psühholoogid, terapeudid jt spetsialistid, kes on valmis oma tegevust tutvustama. Tasuta töötubades viiakse läbi suhtlustreeninguid, õpetatakse noori oma emotsioone juhtima, hoidma sõprus- ja romantikasuhteid, kasvatama enesekindlust, hoiduma ennasthävitavast käitumisest ning koguma teavet murdeea kriiside ja aju eripära kohta.