Valu on keeruline teema – enamasti peetakse valu subjektiivseks ning palju sõltub ka inimese enda valulävest. Kui näiteks tätoveerimisel tekkiva valu kannatab inimene enamasti ära, siis ometi on seisundeid ja tervisehädasid, millest tekkivat valu peetakse väga rängaks.
Kas oled omal nahal tundnud? Need on piinavaimat valu tekitavad seisundid
Suurbritannia terviseameti (NHS) andmeil on kokku vähemalt 20 seisundit, mille puhul tekkiv valu liigitatakse nii rängaks, et see takistab otseselt inimese igapäevaelu, vahendas Independent. Nende hulka kuulub näiteks luumurru põhjustatud valu, ent ka vähemtuntud podagrast ning kolmiknärvi neuralgiast tekkinud valu.
NHS nimetab ühe kõige hullemat valu tekitava sündroomina külmunud õla, mille puhul võib jäse muutuda nii jäigaks, et hakkab segama argielu ning peagi on seda raske üldse liigutada. Nimekirja jõudis ka sage naistehaigus endometrioos, mille puhul paikneb emakaõõnt vooderdava limaskesta taoline kude kolletena väljaspool emakat.
Kogu nimekiri (suvalises järjekorras) on järgmine:
- Vöötohatis
- Kobarpeavalu
- Külmunud õla sündroom
- Murtud luu
- Kompleksne regionaalne valusündroom (CRPS)
- Südamerabandus
- Lülisamba vigastus
- Sirprakkaneemia
- Artriit
- Migreen
- Ishias ehk istmikunärvivalu
- Neerukivid
- Pimesoolepõletik
- Podagra
- Äge pankreatiit
- Endometrioos
- Maohaavandid
- Fibromüalgia
- Kolmiknärvi neuralgia
- Operatsioonijärgne valu
Perearst dr Gary LeRoy rääkis väljaandele, et kõigi puhul on tegu väga valulike seisunditega, millega puutuvad tervishoiutöötajad igapäevaselt kokku. Tema lisaks nimekirja veel selja- ning hambavalu, mis on samuti väga sagedased ning võivad muutuda inimese jaoks väljakannatamatuks.
«Krooniline seljavalu võib mingil eluhetkel mõjutada kuni 80 protsenti kogu rahvastikust, sest tihti sundasendis või füüsiliselt raske töö tegemine toob pikemas perspektiivis kaasa luu- ja lihaskonna valud. Tihti olen ka avastanud, et suu, lõua või kõrvade valulikkus võib olla seotud hammaste probleemidega, mis laiemalt näopiirkonnas edasi kiirgavad,» tõdes ta.
Kui tegu on aga valuga, mis on muutunud püsivaks ning argielu segavaks, soovitab perearst kindlasti abi otsida meedikutelt. Samamoodi rõhutab ta, et tõsisemate ja väga valulike seisundite (südamerabandus, pimesoolepõletik, neerukivid jm) puhul on kiire arstiabi saamine ülioluline.