Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Geeniproovi saab nüüd anda rohkemates apteekides kuni aasta lõpuni

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Geenidoonor.
Geenidoonor. Foto: URMAS LUIK / PRNPM/EMF

Geenivaramu geeniproovide kogumise pilootprojekt apteekides osutus väga edukaks, praeguseks on apteekides kogutud juba üle 6000 geeniproovi, seetõttu saab geeniproove anda apteekides aasta lõpuni. 

«Meil on selle üle ainult hea meel, et saame kaasa aidata sellisele olulisele initsiatiivile ning anda hoogu personaalmeditsiini arendamisele Eestis. Projekt on tõestanud, et apteegid on inimesele väga mugavad ja hästi ligipääsetavad kohad, sest paiknevad tihti suure külastatavusega kaubanduskeskustes, kus on hea muude toimetuste kõrvalt ka apteegist läbi lipsata. Seetõttu otsustasime proovide kogumist apteekides jätkata kuni aasta lõpuni. Samuti lisasime apteeke, kus saab geenidoonoriks hakata,» rääkis Apotheka esindaja Mari Krass. 

Seni sai geeniproovi anda Viimsi Keskuse apteegis, Tartu Kaubamaja apteegis ja Tartu Lõunakeskuse apteegis, tänasest lisanduvad Tartus Anne Selveri ja Eedeni keskuse apteegid, Pärnus Port Arturi Apotheka ja Rakveres Põhjakeskuse Apotheka. 12. novembrist alustatakse geeniproovide kogumist ka Tallinnas Läänemere Selveri Apothekas, Rocca al Mare Keskuse Apothekas, Järve Keskuse Apothekas ning Viru keskuse ja Solarise Apothekas. Nendes apteekides kogutakse geeniproove kuni aasta lõpuni, geeniproove saab anda esmaspäevast reedeni kell 16-19 ning laupäeviti kella 11-16. 

Enne geeniproovi andmist tuleb registreeruda geenidoonoriks – seda saab teha nii eelnevalt internetis kui ka apteegis kohapeal. Apteegis võtab geenidoonoreid vastu eraldi inimene, kes aitab vajadusel vormistada nõusoleku ja suunab edasi ruumi, kus toimub analüüsi andmine.

Eelnevalt aega broneerida vaja ei ole. Vereproove koguvad lisaks nimetatud apteekidele ka suuremad haiglad ja SYNLAB-i laborid üle Eesti. Kaasa tuleb võtta ID-kaart. Geenidoonoriks saavad hakata kõik vähemalt 18-aastased inimesed.

Geenidoonoriks saamisel võetakse kuus milliliitrit veeniverd. Vereproovid transporditakse geenivaramu laborisse Tartus, kus kõigile uutele geenidoonoritele tehakse andmete genotüpiseerimise analüüs ehk teisisõnu nad saavad endale personaalsed geenikaardid. Genotüpiseerimine tähendab geenianalüüsi teostamist kogu inimese genoomi ehk DNA lõikes – määratakse 640 000 üksikut nukleotiidi, mis on kõige sagedamini eri inimestel erinevad. Geenikaardi alusel saab hinnata personaalseid pärilikke haigusriske ja ravimite sobivust.

Loe veel:

Tagasi üles