Kuigi Soomes elavad eestlased pole sealse arstiabiga rahul, hindab Lindström sealset korraldust Eesti omast paremaks. «Väline pilt ei pruugi nii ilus olla, aga köögipool on parem, sest otsused on meditsiiniliselt korrektsemad. Siin nõuad endale saatekirja eriarsti juurde või röntgenisse, kuigi meditsiiniliselt pole see põhjendatud,» sõnas ta.
Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste: kui kohest sekkumist pole tarvis, võiks anda soovituse minna perearstile
Kui inimene pöördub erakorralise meditsiini osakonda, on meedikul seadusest tulenev kohustus hinnata tema seisundit ja otsustada abi vajadus, sh kui kiiresti abi vajatakse (nn triaaž). Kui triaaži otsus on, et kohest sekkumist ei ole vaja – näiteks on tegu tavapärase viirusinfektsiooni või vaigukorgiga kõrvas vms –, on täiesti põhjendatud anda soovitus pöörduda päeva-paari pärast perearsti poole või käsitleda seda pöördumist ilma saatekirjata pöördumisena ravikindlustuse seaduse paragrahv 70 tähenduses (patsiendi jaoks tasulise visiidina) ning võtta patsiendilt tasu järgneva eriarsti visiidi eest.
Riigikontrolli audit: rahastamiskord soosib arvukaid EMO vastuvõtte
Praegu pole haiglatel rahalist motivatsiooni vähendada lihtsamate tervisemuredega erakorralise meditsiini osakondadesse pöördujate arvu, leidis EMOde tööd auditeerinud riigikontroll.
«Kuigi haiglate sõnul ei kata praegune rahastamismudel raskemate EMO juhtude puhul tegelikke ravikulusid, pöördutakse peamiselt erakorralise meditsiini osakonda kergemate tervisemuredega ja nende visiitide tegelik maksumus on pigem väiksem kui eriarstiabi patsientide puhul,» on kirjas riigikontrolli auditis. Kuigi patsient pöördub EMOsse lihtsa tervisemurega, saab haigla sellegipoolest tasu, nagu oleks tegu eriarsti vastuvõtuga.
Kuna EMOsid eraldi ei rahastata ja esmalt kuuluvad tasumisele vältimatu abi raviarved, on tekkinud olukord, kus aina enam eriarsti vastuvõtte tuleb teha ületööna.
Riigikontroll viitab oma auditis haigekassale, kelle sõnul on haiglad polikliiniku vastuvõttude ja päevaravi ületööst huvitatud, kuna suures osas on üldkulud kaetud lepingu raames osutatud teenuste kuludega. «Selline rahastamissüsteem soodustab EMOs nende patsientide vastuvõttu, kes oleks võinud abi saada ka perearstilt,» leiab riigikontroll.
Ravi rahastamise lepingu tingimuste kohaselt maksab haigekassa haiglate ületöö eest vaid juhul, kui ambulatoorsete (polikliiniku – toim) ravijuhtude tarbeks poolaastas ette nähtud raha on ära kasutatud. «Kliinikumi esindaja (Mart Einasto – toim) hinnangul suunab selline süsteem haiglaid osutama palju väiksema maksumusega ambulatoorset ravi, et lepingus ettenähtust enama töö eest statsionaarses ravis (haiglaravi – toim) saaks haigla tasustatud,» tõdeb riigikontroll.
Riigikontrolli hinnangul loob praegune lepingumahul põhinev EMO rahastamissüsteem olukorra, kus haiglatel pole rahalist motivatsiooni vähendada välditavate EMOsse pöördumiste arvu.
Riigikontroll toob samas välja, et kuna EMO tööd rahastatakse haiglate eriarstiabilepingutes ettenähtud raha arvelt, toob EMOsse pöördumiste suur arv kaasa plaanilise eriarstiabi kättesaadavuse halvenemise. Samas kasvab EMO osa haiglate kuludes. «Kui patsiendid ei pääse õigel ajal plaanilisele ravile, siis võib nende terviseseisund halveneda. Viimane võib omakorda soodustada erakorraliste pöördumiste kasvu,» öeldakse riigikontrolli auditis. Hanneli Rudi