N, 30.11.2023

Uuest aastast laienevad perearstide e-konsultatsiooni võimalused

Maiken Mägi
, vanemtoimetaja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Arst. Foto on illustratiivne.
Arst. Foto on illustratiivne. Foto: Andriy Popov / PantherMedia / Scanpix

Perearstid saavad hakata tulevast aastast küsima e-konsultatsiooni ka taastusravi ja valuravi arstidelt, naha- ja suguhaiguste arstidelt ning veresoontekirurgidelt.

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastusringile tervishoiuteenuste rahastamist puudutava määruse eelnõu, millega lisatakse haigekassa rahastatavate teenuste loetellu uusi ravimeid ja teenuseid, samuti laienevad perearstide e-konsultatsiooni võimalused.

«Perearstid on mitmekülgse pädevusega spetsialistid, kes suudavad inimest aidata suurema osa tervisemurede korral kogu elu jooksul. Kui perearst soovib eriarstiga nõu pidada, saab ta seda kiirelt ja mugavalt teha läbi e-konsultatsiooni ja nii on terviseprobleem sageli lahendatav ka ilma eriarsti vastuvõtuta,» ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

Ta lisas, et e-konsultatsioon parandab perearstilt eriarstile liikuva info kvaliteeti ning säästab ka patsientide aega, sest nad ei pea alati ise eriarstile pöörduma. Perearst konsulteerib eriarstiga elektroonselt ning kogu ravi toimub perearsti koordineerimisel. «Samas kui e-konsultatsiooni käigus otsustab eriarst, et patsient vajab siiski eriarsti abi või täiendavaid uuringuid, on konsulteerinud arstil võimalik patsient enda vastuvõtule kutsuda,» sõnas Sikkut. 

Õigeaegse ja kvaliteetse arstiabi ja nõuannete pakkumisel on väga oluline perearstide koostöö eriarstidega. Selleks loodi 2013. aastal perearstidele võimalus tervise infosüsteemi kaudu konsulteerida eriarstidega oma patsiendi diagnoosi täpsustamiseks ning ravi määramiseks.

Eesti perearstide seltsi juhatuse liikme Karmen Jolleri sõnul on e-konsultatsioon üks viimaste aastate parim innovatsioon tervisevaldkonnas. «E-konsultatsioon võimaldab hoida kokku nii patsiendi kui eriarsti aega. Perearst kirjeldab eriarstile põhjalikult inimese kaebusi ja seisundit, lisab juba tehtud analüüside ja uuringute tulemused, samuti oma mõtted inimese olukorra kohta. Seejärel saadab ta kirjelduse eriarstile, kes otsustab, kas piisab perearsti juhendamisest või on inimesel vaja tulla ka eriarsti vastuvõtule,»  kirjeldas Joller.

E-konsultatsiooniga saab eriarst tema sõnul otsustada ka seda, kui kiiresti inimene vastuvõtule jõudma peab. Kui inimene eriarsti juurde jõuab, on arstil juba ülevaade tema tervisemuredest olemas. «Nii on raviteekonna üle otsustamise õigus antud arstide kätte, kes püüavad leida parima mooduse inimese aitamiseks,» lisas Joller.

2013. aastal alustas haigekassa e-konsultatsiooni teenuse rahastamist uroloogia ning endokrinoloogia erialadel. Edaspidi on e-konsultatsiooni võimalusi aina laiendatud. Praeguseks on perearstidel võimalik küsida e-konsultatsiooni kopsuhaiguste, reumatoloogia, kõrva-nina-kurguhaiguste, pediaatria, neuroloogia, hematoloogia, kardioloogia, gastroenteroloogia, ortopeedia, onkoloogia, allergoloogia-immunoloogia, nefroloogia, sisearsti, psühhiaatria ja günekoloogia erialadel.

E-konsultatsiooni teenuse kasutamine on tänavu kasvanud võrreldes varasemaga ligi poole võrra. 2018. aastal konsulteerisid perearstid eriarstidega e-konsultatsiooni teel 17 erialal nii kesk- kui ka regionaalhaiglates ja haigekassa valikupartnerite juures. 2018. aasta III kvartalis tegid perearstid kokku 4709 e-konsultatsiooni, mida on poole rohkem kui eelmise aasta samal perioodil. Teenust kasutas 670 perearsti üle Eesti.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles