Perearstid tunnustasid terviseametit häbistava tiitliga
Lisatud terviseameti kommentaar!

FOTO: SCANPIX

Tallinna perearstide selts tunnustas tänavu aasta ämbri tiitliga terviseametit, kes on viimasel ajal usinalt perearste trahvinud.  

«Esmatasandi arstiabi korraldamisel on terviseamet käitunud jäiga karistusorganina ja ei ole püüdnudki leida toimivaid lahendusi reaalsetele probleemidele, nagu näiteks hiigelsuured perearsti nimistud, mille haldamine käib perearstidele üle jõu, mis soodustavad läbipõlemist ja noorte perearstide hirmu nimistu omanikuks saamise ees ning on seega ohuks kvaliteetse arstiabi osutamisele ning kogu peremeditsiini tulevikule,» teatas Tallinna perearstide selts.

Arstide sõnul soovivad nad selle tiitliga meenutada ametile ühte tema põhiväärtusi - olla pädev, abivalmis ja koostööle avatud asutus, kes aitab ekspertarvamustega kaasa oma tegevusvaldkondade probleemide lahendamisele.

Tiitlite saajate valimiseks korraldas Tallinna perearstide selts küsitluse perearstide hulgas. Kui aasta tegija tiitlile oli üsna tasavägine võistlus kolme kandidaadi vahel, siis ämber valiti ülekaaluka enamusega.

Aasta tegija tiitli pälvis tänavu perearst Andres Lasn. «Noor, särasilmne ja analüütilise mõtlemisega perearst, kes tahab näha peremeditsiini arengus laiemat pilti ning otsib ideid, kuidas saada parem ülevaade perearstide tegevusest ning tagada kvaliteetsem arstiabi esmatasandil,» iseloomustatakse tiitli saajat.

Arsti kirjatükid ja väljaütlemised on äratanud palju arutelusid nii perearstide ringis kui ka tervishoiu korraldajate hulgas. Ta on üks noorte perearstide organisatsiooni NOPE asutajatest ning võidelnud peremeditsiini residentuuri õppeaja pikendamise eest nelja aastani, mis realiseerubki aastal 2019.

«Andres teeb ka arsti tööd väga põhjalikult. Kuna residendi staatus võimaldab kogeda perearsti elu erinevates piirkondades, siis tema on otsinud ikka keerulisemaid väljakutseid, asudes kriisisituatsioonis appi väikelinna perearstidele,» põhjendas selts valikut.

Terviseamet: statistika ei räägi meie jäigast käitumisest

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo hinnangul on positiivne, et terviseameti tegevused patsientide huvide kaitsmisel on leidnud tunnustust.

«Kindlasti oleme hoolivad ja lähtume patsientide muredest. Oleme alati püüdnud nii perearstide kui teiste meie koostööpartnerite puhul esmajoones mõista probleemi olemust ja leida koostöös lahendusi. Meie eesmärk ei ole karistada, vaid aidata nii inimesi kui teenuseosutajaid,» ütles Jürilo.

«Olime tõesti sel aastal sunnitud tegema kahele Tallinna perearstile ettekirjutuse, sest nad kategooriliselt keeldusid patsiente oma vakantsesse nimistusse lisamast. Kindlasti ei saa me statistikat vaadates rääkida ähvardavast ega jäigast käitumisest. Seda enam, et üks on Eestis seadusevastane tegevus ja teine ei ole meie tegevuspõhimõtetega kooskõlas. Oleme ka palju saanud tunnustust erinevalt perearstidelt, et oleme leidnud paindlikke kliendist ja arstist hoolivaid lahendusi,» lisas Jürilo.

Tema sõnul on esmatasandi arstiabi kättesaadavuse ja kvaliteedi osas kindlasti veel arenguruumi ja sellega tuleb tegeleda paljude erinevate osapoolte koostöös.

Tagasi üles