Hallitus võib tappa? Adenoviirusse surnud neiu isa paneb süü halvas seisus elupinnale

Hallitus põhjustab mitmeid tervisehädasid.

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Paari nädala eest suri Marylandi Ülikooli tudeng tüüpilisse adenoviirusesse ja tema isa usub, et selles mängis olulist rolli ühikatoas leviv hallitus. Kuidas võib hallitus tervist kahjustada?

Hallitus on kõikjal, tõdeb Ameerika Kopsuassotsiatsiooni ekspert, doktor Albert Rizzo. Hallitus levib hoogsalt välitingimustes, aga ka niiske kodukeskkond paneb selle vohama. Hallitus annab endast märku kui värvimuutus või tume plekk seinal või põrandal, kuid samas ei pruugi see nähtav olla.

«Hallituse spoorid on piisavalt väiksed, et võid neid endale kopsudesse hingata,» nendib doktor Rizzo. Kõiki inimesi hingamisteedesse sattunud hallituse ei ärrita. Kui oled aga sellele tundlik, hakkab immuunsüsteem täiskäigul tööle ja tekkida võib hingemattev heinapalavik, mis lööb nina kinni, muudab silmad ja nina punaseks ja sügelevaks.

Kutsub esile köha

Hallitus paneb samuti köhima. Isegi kui sul pole allergiaid ega hingamisteede probleeme, siis vilistav hingamine ja köha võivad olla esimesed märgid, et oled sattunud hallitusest pakatavasse keskkonda, mis ärritab hingamisteid.

Hallituse sissehingamise tagajärjel võivad kujuneda hingamisteede haigused. Nõrgema immuunsüsteemiga inimesed on eriti haavatavad - ka surnud tüdruk põdes immuunsust kompromiteerivat Crohni tõbe. Hallituse sissehingamine võib tekitada hingamisteedes või kopsudes põletikku. Üks säärane hallituse tõttu tekkinud infektsioon on aspergilloos, mil võivad olla kerged allergiataolised sümptomid, aga äge vorm võib levida üle keha, sealhulgas ajusse, südamesse ja neerudesse. See võib aga lõppeda surmaga.

Kokkupuude hallitusega võib aidata kaasa ka astma tekkele. Nähtava hallitusega keskkonnas elavatel lastel on uuringute andmeil oluliselt kõrgem oht sellesse haigestuda ning ka sümptomid on hullemad.

Võid pidurdada hallituse levikut kodus, üritades hoida selle niiskustaset alla 50 protsendi.