Arstid toetavad alkoholireklaami piiramist

Alkoholireklaam

FOTO: Peeter Langovits

Eesti Arstide Liit toetab riigikogu menetlusse võetud seaduseelnõu, mis keelustaks alkoholi reklaamimise televisioonis ja raadios ning välireklaamina.

Eesti Arstide Liidu hinnangul on kahetsusväärne, et sotsiaalkomisjonis lükati muudatus tagasi. Samuti peetakse alusetuks põhjendust nagu ei vähendaks reklaamikeeld alkoholi liigtarvitamist ega muudaks noorte käitumist.

Eesti Arstide Liit tõstis oma avalduses esile, et paljude uuringutega on tõendatud, et alkoholireklaam mõjutab kõige enam noori, kelle jaoks alkoholi tarvitamine seostub reklaamides nähtud mõnusa meeleolu, lahedate sõprade ja vahvate pidudega.

Lisaks toodi välja, et Tervise Arengu Instituudi andmetel on viimastel aastatel kasvanud lahjemate alkohoolsete jookide telereklaamide osakaal, millega ahvatletakse jooma eelkõige noori.

 «Noorte alkoholist eemal hoidmine peab olema Eesti alkoholipoliitika prioriteet. Ei erakondadevaheline kemplemine ega alkoholitootjate ja -müüjate ärihuvid ei tohi seda üles kaaluda. Reklaamipiirangud on üks meetmetest, millega saab vähendada noorte huvi alkoholi vastu,» kirjutati liidu avalduses. «Alkoholitootjad väidavad, et reklaamiga soovitakse mõjutada ainult margieelistusi. Arstid ei ole täheldanud, et «peenemad» alkohoolsed joogid tervist vähem kahjustaksid – ka nende liigne tarvitamine lõpeb enamasti ikka tavalise maksatsirroosiga.»

Arstide liidu hinnangul tekitavad alkoholi tarvitamise tagajärjed ja neist põhjustatud kulu kahju nii üksikisikule kui kogu ühiskonnale ja seetõttu peab arstide liit alkoholireklaami ebaeetiliseks.

Populaarne

Tagasi üles