See levinud tegur põhjustab maailmas 4 protsenti vähijuhtudest

Ülekaal.

FOTO: Olivier Le Moal / PantherMedia / Scanpix

Kui oled mõelnud kaotada mõned ülekilod selleks, et kenam välja näha, siis tegelikkuses peaks olema selleks üks märksa tõsisem motivaator. Värske uuringu kohaselt on just liigne kehakaal vastutav nelja protsendi vähijuhtude eest kogu maailmas.

Teadlased analüüsisid üleilmset vähisurmade ja kehakaalu seost ning leidsid, et ülekaal ning rasvumine võib tõsta rohkem kui 13 vähkkasvaja riski (rinna-, kõhuõõne-, kilpnäärme-, soole- ja munasarjavähk jm), vahendas Reader’s Digest.

«Liigse kehakaalu põhjuslikku seost vähiriskiga kinnitab hulk tõendeid epidemioloogilistest uuringutest,» edastasid uuringu autorid Ameerika vähiliidust, Londoni Imperial College ülikoolist ja Harvardi meditsiinikeskusest.

Autorite hinnangul on välja pakutud erinevaid mehhanisme, mis selgitavad, miks just liigne kehakaal vähiriski tõstab. Üheks selliseks on liigsest ülekaalust põhjustatud insuliiniresistentsus, mis omakorda käivitab rakusisesed signaalid, mis lõpuks võivad viia vähirakkude tekkeni. «Geneetiliselt ette ennustatud kõrget insuliinitaset seostatakse teatud vähivormide suurema riskiga,» nentisid teadlased uuringus.

«Järjepidevalt kasvab nii rasvunute hulk kui ka vähktõve esinemissagedus, mistõttu on vaja vähemalt inimeste kehakaalu normis hoidmiseks rakendada sekkuvaid strateegiaid,» soovitasid teadlased. Nad leidsid uuringus, et liigset kehakaalu võib maailmas seostada 3,9 protsendiga kõigist vähijuhtudest, rahvastiku rasvumise ajastul on aga tõenäoline, et see arv kasvab lähiajal veelgi. Näiteks 2016. aasta seisuga oli juba 40 protsenti täiskasvanutest ja 18 protsenti lastest (5-19-aastased) ülekaalulised.

Huvitaval kombel erines vähirisk ka olenevalt piirkonnast. Arengumaades oli ülekaaluga seotud vähirisk vaid alla ühe protsendi, jõukamates lääneriikides aga seitse kuni kaheksa protsenti. Ameerika vähiliit soovitab välja arvutada oma kehamassiindeks ning hoida kaalu kontrolli all, et minimeerida elustiilist tingitud vähirisk.

Populaarne

Tagasi üles