Meditsiin ei lähe paremaks, kui loodame ainult arstide peale, leiab Metspalu. Ta arvab, et geenidega seostuv info on inimese tervise seisukohalt väga oluline ja et tulevikus muutub täiesti tavaliseks nähtuseks see, et geenidega seostuv on meil olemas nutitelefonis.
Metspalu hinnangul tuleks geneetika uurimises müüte vähendada, sest sellega kaasneb palju põhjendamatuid hirme. Näiteks ollakse mures, et geeniinfo jõuab valedesse kätesse ning seda on võimalik inimese vastu ära kasutada. Geenidoonor kirjutab tõesti nõusolekule alla, et ka ettevõtted saavad geeniandmeid kasutada. Siin peetakse silmas eelkõige ravimiuuringutesse panustamist.
«Täna lähme apteeki ja ostame igasuguseid ravimeid, aga nende ravimitega on tehtud 10-12 aastat tööd ja see on läinud miljardeid maksma. Me aga sõidame nagu jänest rongis, ei ole sinna millegagi panustanud. Kui nüüd on olemas sellised andmebaasid, saaksime seda geeniinfo pealt teha,» sõnas ta. See tähendab, et peaksime arenenud riigina osalema maailma protsessis, kus arendatakse uusi ravimeid ja panustatakse teadusesse.
Professor ei arva, et inimestele võiks haigusriskide teada saamine halvasti mõjuda. «Oleme uurinud geeniinfo kohta tagasiside saamist. Inimesed saavad aru, nad on rahulikud ja nad mõistavad,» rääkis ta. Tema sõnul ei muuda see inimese psüühikat, kui ta teab oma haigusriske, vaid pigem paneb ta tõenäolisemalt oma tervise nimel tegutsema. «Osa inimesi ei võta muidugi seda informatsiooni vastu ega tegele oma riskidega, kuid enamus siiski saab aru, mida nad peavad tegema. Kui öelda konkreetselt, et sina ei tohi suitsetada, aga naaber tohib, sest teil on erinev geenivariant, siis sellest tehakse välja, rääkis Metspalu.