L, 2.12.2023

Kas tead, miks 30. eluaastates on pohmellid hullemad?

PM Tervis
Facebook
Comments
Organismi taastumine rakutasandil kulgeb aegluubis.
Organismi taastumine rakutasandil kulgeb aegluubis. Foto: PantherMedia/Scanpix

Sa ei taha seda ette kujutada – pärast 20. eluaastaid muutuvad pohmellid tõepoolest hullemaks.

Vananedes lühenevad telomeerid, mis paiknevad kromosoomide otstes ja kaitsevad neid kahjustumise eest, hoides muutumatuna meie geneetilist informatsiooni, vahendab Healthline. Telomeerid lühenevad iga kord, kui rakk jaguneb ja seetõttu muutume ka aina vastuvõtlikumaks haigustele ja keskkonnamõjudele, sealhulgas alkoholist tulenevale kahjule. Keha ei suuda rakutasandil enam nii kiiresti ja efektiivselt taastuda.

Samuti jõuab alkohol verest kergesti ajurakkudeni. Alkoholimolekulid hakkavad ühilduma keha talitlust suunavate retseptoritega ja sel on organismile laiahaardeline mõju. Alkoholi tarbimine muudab vastuvõtlikumaks ka haigustele, millele on geneetiline eelsoodumus.

Selle pidev tarbimine on samuti seotud neuropsühholoogiliste haigustega, kuna alkohol halvendab kehasisese ja väliskeskkonna info töötlemist. Sage hunditulise kulistamine kahjustab neurotransmittereid lõpuks jäädavalt.

Alkoholi tarbimine vanemate inimeste seas süvendab terviseprobleeme nagu luude hõrenemine, diabeet ja maohaavandid, see on seotud ka dementsuse varase ilmnemisega. Samuti võib see viia erinevate vähivormide, seedeprobleemide ja pankreatiidi tekkeni, tõsta vererõhku. Alkohol tekitab muutusi veresoontes ja südames, sestap ei pruugi regulaarsed tripsutajad saada aru, kui neid on tabanud infrakt, sest organismi valutundlikkus on alanenud.

Vanematel inimestel on kehas ka rohkem rasva, mis aeglustab alkoholi lagundamise kiirust.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles