L, 2.12.2023

Suitsetamisest loobumine toob head tervisemõjud vaid mõne tunniga

Maiken Mägi
, vanemtoimetaja
Facebook
Comments
Suitsetaja.
Suitsetaja. Foto: Claudio Bresciani/TT/TT NEWS AGENCY/Scanpix

Tervise Arengu Instituudi (TAI) uus kampaania juhib tähelepanu suitsetamisest põhjustatud tervisekahjudele – loobumisel hakkab tervis paranema juba esimeste tundidega.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on tubakatarvitamine peamine ennetatav suremuse põhjustaja maailmas. Inimesed, kes alustavad suitsetamist teismelisena ning suitsetavad kaks aastakümmet või enam, surevad WHO andmetel keskmiselt 20–25 aastat varem kui need, kes ei ole kunagi suitsetanud. Lisaks sellele, et suitsetajad varem surevad, on neil suurem tõenäosus haigestuda paljudesse pahaloomulistesse kasvajatesse.

«Tubakasuits kahjustab keha mitmel viisil, mida inimene kohe ei näe ega märka ning kahjulikud protsessid käivituvad kohe, juba esimesest mahvist,» ütles TAI alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel.

Ta kirjeldas, et sissehingatud tubakasuitsust imenduvad mürgised ained vereringesse ning pääsevad kõikjale inimese kehas. Tulemuseks võivad olla südame-veresoonkonnahaigused (infarkt, insult jm), samuti krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (põhjustab ka n-ö suitsetaja köha) ning kasvajad. Suitsetamine mõjutab nii viljakust, psüühikat kui ka igemeid ja hambaid.

Sammeli sõnul tasub suitsetamisest loobuda alati, ka siis, kui ollakse aastaid või aastakümneid suitsetanud. «Tubakast loobumine hakkab positiivselt mõjuma kohe, esimeste tundidega. Paraneb vererõhk, taastub lõhna- ja maitsetundlikkus, paraneb hingamine ja füüsiline võimekus. Ühe aastaga väheneb südamehaiguste risk poole võrra. Samuti hakkab vähenema vähirisk,» selgitas ta. «Kui inimene loobub suitsetamisest enne 35. eluaastat, siis võib tema oodatav eluiga saada samaväärseks mittesuitsetaja omaga.»

Inimesed tegelikult teavad suitsetamise kahjulikkusest ja paljud suitsetajad annavad endale uue aasta puhul lubaduse tubakast loobuda, ent paraku suudab vaid osa neist seda lubadust iseseisvalt pidada.

«Suitsetamise mahajätmine võib olla raske. Oluline on lähedaste tugi ja vajadusel professionaalne nõustamine. Tõenduspõhist infot tubakast loobumise personaalse nõustamise, enda ja lähedaste motiveerimise, suitsetamisest tekkivate tervisekahjude ja muu kohta saab tubakainfo veebilehelt,» lisas Sammel. Veebilehelt saab ka teha testi oma tubakasõltuvuse tugevuse määramiseks, leida juhiseid tubakast loobumise plaani koostamiseks ning hinnata tubakast loobumisel tekkivat raha kokkuhoidu.

Eestis suitsetab iga päev umbes viiendik täiskasvanutest. Suitsetamine on aastate jooksul enim vähenenud kõrgema haridustasemega inimeste hulgas ning rohkem meeste kui naiste seas. Suitsetamine noorte seas väheneb, viimase 20 aasta jooksul on igapäevasuitsetajate osakaal vanusegrupis 16–24 vähenenud umbes kolmandiku võrra, 28,6 protsendilt 18,5 protsendini.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles