N, 30.11.2023

Rohke higistamine viis üllatusliku diagnoosini

PM Tervis
Facebook
Comments
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: PantherMedia/Scanpix

Kolm aastat painasid 60aastast härrat seletamatud higistamisepisoodid, kuni lõpuks diagnoositi tal epilepsia. Higipuhangud olid hoopis temporaalsagara ebanormaalsest aktiivsusest põhjustatud «krambihood».

Mees oli muidu terve nagu purikas, ent koges iga 24 kuni 32 päeva tagant keskmiselt kaheksat higistamishoogu – iga episood vältas mitu minutit, vahendab CNN.

Testide põhjal ei suutnud arstid samuti viga tuvastada. Ühe tohtrivisiidi ajal tabas meest järjekordne episood – ta raporteeris, et tunneb hoogu peale tulemas, langetas pea ja mitme minuti jooksul olid tema vastused aeglased. Arstid tõdesid, et mees higistas ohtralt ning temast jäi higilomp ka ülevaatuslauale.

Patsiendi aeglustunud reaktsioonid higistamisepisoodi ajal andsid alust saata ta EEG uuringusse, kus mõõdetakse aju elektrilist aktiivsust. Ambulatoorne EEG mõõdab seda pikema aja vältel ja seda saab läbi viia ka haiglas viibimata.

Pärast diagnoosi on mees saanud krambihoogude vastu aitavaid rohtusid ja viimase pooleteist aasta jooksul on teda tabanud ainult üks higistamisepisoodide tulv.  

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles