Sügavad teadmised tuhandete toidumürgituse juhtumite kohta hoiavad Bill Marleri teatud toitudest suure kaarega eemale.
8 toitu, mida keeldub söömast toidumürgituse ekspert (3)
Marler on töötanud aastakümneid juristina toidumürgituste juhtumite kallal ja eemaldanud oma menüüst ohuallikad, vahendab MSN.
Läbi küpsetamata jahu
Toores jahu ei näi olevat midagi ohtlikku, aga see võib sisaldada baktereid.
Aastatel 2015–2016 nakatusid vähemalt 63 inimest terviseprobleeme tekitava kolibakteriga. Enamik selle harudest on ohutud, aga mõned põhjustavad toidumürgitust, kuseteede põletikku, isegi kopsupõletikku ja düsenteeriat. Kolibakteriga võib nakatuda isegi siis, kui jätad pärast jahu katsumist käed pesemata – lõpuks võib see ikkagi sattuda suule.
Ebapuhas vesi
Puhastamata vees võivad sisalduda kõikvõimalikud bakterid. Looduslikud allikad, isegi puhtana näivad ojad, võivad näiteks sisaldada loomade väljaheiteid ja põhjustada ränka oksendamist ja kõhulahtisust. Samuti võib ebapuhtas vees leiduda koli- ja koolerabaktereid.
Austrid
Marleri sõnul on ta näinud viimase viie aasta jooksul rohkem koorikloomade söömise tõttu tekkinud haigusjuhte kui eelneva kahe kümnendi jooksul kokku. Põhjus – merevesi on muutunud soojemaks, andes alust bakterite vohamisele – need satuvad austritest lõpuks inimorganismi.
Eelnevalt lahti lõigatud või pestud puu- ja köögiviljad
Neid väldib Marler enese sõnul nagu katku. Eelnevalt pestud ja lahti lõigatud viljad võivad olla mugavad tarbida, aga see tähendab ühtlasi rohkem riknemist ja suurel hulgal baktereid, mis võivad põhjustada terviseprobleeme. Kui testiti 208 pakendatud salatit, selgus, et kolmandikus oli ebasoovitavalt kõrges koguses baktereid, mis tavaliselt põhjustavad toidumürgitust.
Toored idud
Idudest põhjustatud toidumürgitused on üsna levinud – peamisteks pahategijateks salmonella ja kolibakter.
Toores liha
Ekspertide hinnangul tuleb liha küpsetada vähemalt 160 kraadi juures, et hävitada koli- ja salmonellabakterid.
Toored munad
Marleri sõnul on võimalus saada toidumürgitus toorestest munadest väiksem kui 20 aasta eest, aga tema ei kavatse võtta sellega mingit riski.
Pastöriseerimata piim ja mahl
Toortoidu trendid julgustavad inimesi tarbima töötlemata mahla ja piima, lisades, et pastöriseerimine ehk kuumtöötlemine vähendab toiteväärtust.
Marler väidab, et pastöriseerimine pole kuidagi ohtlik, aga toored joogid võivad seda olla, sisaldades võimalikke ohtlikke baktereid, viiruseid ja parasiite.