Puudega inimesed saavad nüüd arsti otsusega piiramatult tasuta hambaravi
Täiendatud 18.02

Hambaravi hüvitis kergendab haigekassa rahakotti, kuid säästab veidi inimeste raha.

FOTO: Marko Saarm/Sakala

Alanud aastaga on seljatatud veel üks probleem puudega inimeste hambaravis. Sügava vaimse või füüsilise puudega inimesed võivad nüüd käia piiramatult ja sentigi maksmata hambaarsti juures, kui puue takistab neil piisava suuhügieeni hoidmist, kirjutab Tiina Kangro haigekassa blogis.

Arsti otsusega saavad vajalikus mahus ja täiesti tasuta, isegi omaosaluseta hambaravi sügava vaimupuudega inimesed, kontrollimatu käitumisega inimesed, aga ka halvatud, käteta või käte liigutusi takistavate haigustega inimesed.

Juba mitu aastat tagasi õnnestus ajakirja «Puutepunkt» teematõstatuse järel käivitada tasuta üldnarkoosis hambaravi sügava vaimupuudega inimestele – esialgu Tartus, aga nüüdseks ka Valgas, Kuressaares ja mujal. Probleemiks oli aga jätkuvalt see, et kui aastaid või aastakümneid ravimata hammastega inimesele tehti narkoosis ravi, kippus arve ulatuma sadadesse eurodesse, mida mõnigi puudega inimene ega ta pere maksta ei suutnud. Puudega inimeste tavapärane hambaravihüvitis on ju vaid 85 eurot aastas.

Ülemöödunud sügisel alustati haigekassaga läbirääkimisi ning tänavu jaanuarist ongi raviteenuste loetelus sees võimalus, et haigekassa tasub selliste inimeste hambaravi eest kogu summa, mis on vajalik selleks, et hambad korda teha ja korras hoida. See ei eelda ilmtingimata narkoosis toimuvat ravi. Kui inimesel on võimalik hambaravi saada tavalises kabinetis, saab näidustuse korral tasuta teenust ka seal.

«Oleme tõesti laiendamas hambaravi võimalusi sügava vaimse või füüsilise puudega inimestele – maksame kinni nende hambaravi kogu ulatuses, mingeid piiranguid või omaosalust ei ole. Tasume kogu hambaravi ka siis, kui ei ole vaja narkoosi,» kinnitas Vivika Tamra haigekassa terviseedenduse osakonnast.

Ta lisas, et tänavu on teenuse katsetamise aasta ning on seatud esialgsed kriteeriumid, mis põhjustel võiksid inimesed vajada elupuhust hambaravi täies ulatuses. Vajadusel kohendatakse kriteeriume edaspidi, kui selgub täpsemalt, millistele patsientidele hakkavad raviarstid niisugust tasuta ravi määrama.

Kriteeriumid, mis annavad õiguse saada tasuta hambaravi

Isiksuse psüühilised iseärasused sõltumata haiguse otsesest määratlusest, mille tõttu patsient ei ole suuteline suuõõne hügieeni tagama ka adekvaatse juhendamise korral:

 • itellektipuue (sügav vaimne alaareng)
 • autistliku spektrumi häire
 • dementsus
 • muud psüühilised kõrvalekalded (näiteks krooniline raske psühhoos)

Füüsilised, haigustest tingitud seisundid, mille korral inimene ei ole suuteline suuõõne hügieeni protseduure läbi viima.

 • halvatusseisundid, mis haaravad mõlemat ülajäset, ja on tongitud kesknärvisüsteemi või neuromuskulaarse ühiku haigustest
 • liigutushäired, nagu parkinsonlik sündroom, generaliseerunud düstoonia, raskekujuline tantstõbi
 • kaasasündinud või omandatud füüsilised iseärasused, näiteks jäseme ja selle olulise osa puudumine, mille tõttu inimene ei tule toime suuhügieeni toimingutega

Tasuta ravi õigus on inimestel, kelle seisund on kestev.

Allikas: haigekassa

Teenust saavad osutada need hambaravikabinetid, kellel on laste hambaravi leping. Puudega inimesele teenuse osutamiseks on kindlasti vaja, et hambaarstil oleks vajalik kogemus ja koolitus. Siinkohal teeb haigekassa koostööd Eesti puuetega inimeste kojaga.

Sooviga tasuta ravi saada tuleb pöörduda raviarsti või perearsti poole. Teenuse kood on 9072.

Üldanesteesias ehk narkoosis hambaravi teenust pakuvad veebruari seisuga:

 • Tartu Ülikooli Kliinikum
 • Erakliinik STIGMA
 • Kalmer Lepiku Hambaravi OÜ
 • Kuressaare Hambapolikliinik SA
 • OÜ Balneom