Optometrist selgitab: mis juhtub, kui jätta kontaktläätsed liiga kauaks silma?

Kontaktläätsed. Pilt on illustratiivne.

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Kontaktläätsede kandjaid võib halvimal juhul ohustada ohtlik silmapõletik, mis tekitab nägemiskaotuse riski. Infektsiooni risk on kõrgem eelkõige neil, kes kasutavad korduvkasutatavaid läätsesid või kehvi hügieenivõtteid. 

Instrumentarium Eesti optometrist Merle Väljari rõhutas, et kuigi sobilikud on nii terveks kuuks kui paariks nädalaks kasutamiseks mõeldud läätsed, mida saab õhtul puhastada ja säilitada spetsiaalses läätsevedelikuga täidetud konteineris, on kõige silmasõbralikumad ühekordsed läätsed. Neid ei pea täiendavalt hooldama ja need visatakse pärast kandmist kohe ära. Optometristi hinnangul on äärmiselt oluline alati enne läätsede silma panemist ja eemaldamist hoolikalt käsi pesta.

«Ebapiisav hügieen on üks kõige sagedasem infektsioonide põhjustaja – lääts võib ise olla puhas ja hästi hooldatud, kuid kui käed, sõrmed ning küünepiirkond pole piisavalt puhtad, siis võivad nad levitada infektsioone läätse silma asetamisel või eemaldamisel,» hoiatas Väljari.

Kagu-Inglismaal UCL and Moorfields silmakliinikus läbi viidud uuringust ilmnes, et silmainfektsiooni risk on suurem neil, kes eelistavad korduvkasutatavaid läätsesid ning kes on kasutanud ebaefektiivset kontaktläätsede lahust või kelle hügieen pole olnud piisav. Kui silmapõletik võib tekkida bakterite mõjul, siis üks põletikutüüp, Acanthamoeba keratiit võib viia nägemise kaotuseni. Ometigi on see pigem harva esinev põletik, mida on leitud 2,5 läätsekandjal 100 000-st.

Optometrist kinnitas, et väga tugevad ja karmi bakteri poolt põhjustatud põletikud on pigem harvad, ometigi esineb silmapõletikke, mis on tingitud just läätsede või hooldusvahendite ebapiisavast puhtusest või läätsekandja ebapiisavast kätepuhtusest. «Kui silmas on juba põletik, ei tohi mingil juhul läätsesid edasi kasutada, sest muidu võib põletik veelgi süveneda või kanduda ühest silmast teise. Põletiku korral tuleb silmas olnud läätsed koheselt eemaldada ja minema visata. Samuti tuleb ära visata konteiner ja läätsevedelik läätsede säilitamiseks. Kindlasti tuleb konsulteerida silmaarstiga,» rõhutas ta. 

Läätsede tüüp ja kasutusaeg on individuaalsed ja sõltuvad konkreetse silma seisundist ja suurusest, mis määratakse silmakontrollis optometristi või silmaarsti juures. «Läätsekandjatel tasub kindlasti teha 1-2 läätsevaba päeva nädalas, et silmadel oleks piisav hapniku juurdepääs ja silmade hea tervis oleks tagatud sõltumata läätse tüübist,» soovitas optometrist. Ta lisas, et läätsesid ei tohi mitte kunagi kanda üle ette antud aja. Kui seda on tehtud, võib silmas tekkida torkiv ja ebamugav tunne, silmad võivad vett joosta ja punetama hakata. Samas võib läätsede üle aja kandmine olla ka ilma sümptomiteta, kuid see kahjustab ikkagi silma eesmisi osasid esialgu märkamatult.

Läätsi ei tohi kanda ka haigena, sest siis on põletiku tekkimise risk silmas suurem. «Läätsede asemel tasub prille eelistada ka pikemal lennureisil, sest lennukiõhk on väga kuiv, põhjustades silmade kuivust ja ebamugavustunnet silmades, mida läätsede kasutamine veel süvendaks,» lisas Väljari.

Kuna prillid asuvad näole ja silmadele väga lähedal, tuleb neidki regulaarselt puhastada – pidev hooldus aitab säilitada prillide eluiga. Optometrist soovitab prilliklaase puhastada kord kuni kaks päevas sõltuvalt keskkonnast ja tegevusest. Seda tuleb teha spetsiaalse prillipuhastuslapi ja vedelikuga, et mitte klaaspindasid kriimustada ning samas vabaneda naharasust, higist, meigi osakestest ja tolmust.

Ta lisas, et raame ja ninapatju võib puhastada kas niiske pehme lapi või leige jooksva veega, kui raami materjal seda võimaldab – veenduda tasuks, et raamil poleks kaunistusi ega osakesi, mis veega kokkupuutel deformeeruksid, näiteks kangast, kivikesi, sulgesid või puitpinda. Prille tuleb hoiustada turvaliselt prillitoosis ja mitte jätta otsese päikse kätte. Vältida tuleks ka kokkupuudet kuuma auru, lahtise tule ja kemikaalidega. Näiteks ei tohiks ahjuust avades seista näoga selle vastas, lisaks tasub prillide kandmist vältida ka juukselakki kasutades ja juuste värvimisel ning lõkke- ja kaminatulele liiga lähedal olles.

Populaarne