Ortodont vastab: kas pärast breketite eemaldamist nihkuvad hambad tagasi?

PM Tervis
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Breketid tõmbavad küll hambarea sirgeks, aga kui pärast nende eemaldamist pressib keel pidevalt esihammaste vastu, hakkavad need tasahilju taas ettepoole nihkuma.
Breketid tõmbavad küll hambarea sirgeks, aga kui pärast nende eemaldamist pressib keel pidevalt esihammaste vastu, hakkavad need tasahilju taas ettepoole nihkuma. Foto: PantherMedia/Scanpix

«Kui lihaste tasakaalu ei saavutatagi – huuled on avatud ja keel surub eeshammaste vahele, siis lähevad hambad üsna ruttu ettepoole tagasi,» tõdeb ortodont Rita Nõmmela.

Hammaste nihkumine toimub ka muudel põhjustel. «Alalõug kasvab ettepoole ka suurtel inimestel, umbes 40. eluaastal. Kui täiskasvanutel on hambad ritta seatud, siis alumised hambad reageerivad kasvule nii, et kalduvad veidi keele poole ehk lähevad veidi sassi. Tegemist on loodusnähtusega,» sõnab Nõmmela.

«Inimeste soovi olla viimsepäevani sirgete hammastega hoitakse siis kinnitustraatidega paigal. Tung olla sirgete hammastega on nii suur, et soovitakse ortodontilist ravi mõtlemata sellele, et siis tuleb ka elu lõpuni midagi hammastel kanda,» tähendab ortodont.

Laste ravi on Nõmmela sõnul lootusrikkam. «Kasutatakse keha normaalset kasvu ja head lihastasakaalu – hambad on sirged kuni pulmadeni ja siis 40selt…» Ortodont viitab sellega mängu tulevatele loodusnähtustele.

Tagasi üles