Kuigi nii porgandid kui C-vitamiin on tervisele kasulikud, ei suurenda juurviljad pimedas nägemise võimet ega aita C-vitamiin külmetusega võidelda.
Arst murrab müüte: suhkur ei tee hüperaktiivseks ja C-vitamiin ei võitle külmetusega
Juba noorest east on inimestel kinnistunud kuuldud tõed tervise kohta, millest mõnel pole enam mingit tõepõhja all. Perearst Haiger Al-Hilaly rääkis portaalis Daily Mail, kui palju tõde või valet levinud tervisemüütides on.
Märja peaga õue minnes jääd haigeks
Vale. Viirushaigustesse võib haigestuda igal ajal, ka suvel. Seostame nakatumist aga külma ilmaga seetõttu, et inimesed kipuvad talvel koonduma väikestesse ruumidesse, et sooja saada ning viirustel on lihtsam levida.
Kõrvad ja nina ei lõpeta kunagi kasvamist
Tõsi. Kõhrelised struktuurid kasvavad nii kaua, kuni inimene elab.
Suhkur teeb hüperaktiivseks
Vale. Arstid kasutavad suhkrut, et lapsi pärast protseduure rahustada. Paljud uuringud on näidanud, et suhkur ei pane lapsi ega täiskasvanuid teisiti käituma. Näeme muutust käitumises pigem oma ootuste tõttu.
Pead ootama tund aega pärast söömist, et ujuma minna
Müüt põhineb eeldusel, et söömine suunab vere lihastest seedetrakti, mis viib krampide tekkeni ja seejärel uppumiseni. See ei ole tõsi, kuid tugev eine enne ujumist või igat sorti treeningut võib tekitada ebamugavustunnet.
Vaktsiinid põhjustavad autismi
Hoolimata küllaldasest uurimisest pole ühtegi sellist seost leitud. Teatakse küll mitmeid teisi riskifaktoreid, mis autismi võivad soodustada: vanemate kõrge vanus, enneaegne sünd, madal sünnikaal, kaksik- või mitmikrasedus, tihedad rasedused vähem kui aastase vahega.
Terav toit võib tekitada maohaavandeid
Tõenäoliselt vale. Maohaavandid tekivad bakteriaalsetest infektsioonidest või põletikuvastastest ravimitest, nagu ibuprofeen, aspiriin või naprokseen. Siiski võib vürtsikas toit, kihisevad joogid ning palju teed ja kohvi olemasolevad haavandid hullemaks teha või mao limaskesta ärritada.
Hommikusöök on kõige olulisem toidukord
Vale. Tõendid ei toeta seda väidet ning arvatakse, et see pärineb hommikusöögihelveste firmadelt. Kõrge kiudainesisaldusega hommikusöök hoiab kõhu kauem täis ja tõenäoliselt ei tunne sa vajadust näksida.
Võime keelt rulli panna on geneetiline
Tõsi. Usutakse, et seda omadust määrab dominantne alleel, mis tähendab, et on vaja vaid ühte geeni ühelt vanemalt, et inimene saaks keelt rulli panna.
Porgandi söömine muudab nägemise pimedas paremaks
Porgandid sisaldavad beetakaroteeni, mis muutub kehas A-vitamiiniks ja toetab silmade tervist. Siiski pole alust müüdil, et porgandi söömine parandaks pimedas nägemise võimet ning see pärineb II maailmasõja aegsest propagandast.
Piim on luudele kasulik
Neutraalne. Piim sisaldab palju kaltsiumit, mille tarbimine on luudele kasulik.
WiFi tekitab vähki
Vale. Selle kohta pole palju usaldusväärset tõendusmaterjali. Mõned uuringud on leidnud seose suurema riskiga, kuid WiFist tuleb kiirgus ei ole seda tüüpi, mis võiks inimkudedele otsest kahju põhjustada. Ükski uuring ei ole seetõttu tõestanud, et WiFi tekitab muutusi rakkudes või vähki.
Närimiskummi seedimine võtab aastaid
Väär. Närimiskumm on enamjaolt seedimatu. See läbib soolestiku ohutult ja tuleb välja normaalse ajaga. Siiski võib suure koguse närimiskummi neelamine tekitada soolestikus ummistusi.
C-vitamiin ennetab külmetust
Vale. Seda väidet ei toeta ükski uuring. C-vitamiin aitab immuunsüsteemi toimimist üldiselt parandada, kuid ei võitle viirusega.
Ehmatamine või hinge kinni hoidmine võib luksumist ravida
Tõenäoliselt tõsi. Hinge kinni hoidmine suurendab veres süsihappegaasi sisaldust, mis pärsib diafragmas tekkivaid spasme. Arvatakse, et ehmatamine võib luksumise peatada, sest stimuleerib keha võitle või põgene reaktsiooni.
Hilisõhtul piimatoodete söömine tekitab õudusunenägusid
Igasugune toit, mis tekitab seedehäireid, võib und segada ja õudusunenägusid tekitada.
Rasedad naised ei tohiks trenni teha
Vale. Peaaegu igasugune treening, eriti harjutused, mis leevendavad seljavalu, on tegelikult rasedatele kasulikud. On teatud asendid ja treeningud, mida tuleks vältida, näiteks otse selili lamamine, kontaktspordialad, süvaveesukeldumine, akvalangiujumine ja treeningud kõrgemal kui 2500 meetrit üle merepinna.
Gluteen on seedimisele halb
Tõenäoliselt vale. See on tõsi vaid siis, kui inimesel on tsöliaakia.
Kala söömine teeb inimese targemaks
Neutraalne. Teadlased on leidnud, et oomega-3- rasvhappeid sisaldava toidu söömine parandas verevoolu ajju ja parandas ajutööd vaimseid harjutusi tehes.
Arvuti- ja teleriekraan teeb inimese lühinägelikuks
Tõenäoliselt vale. On teooria, et ereda valguse vaatamine stimuleerib dopamiini vabanemist, mis koos teiste teguritega võib silmamuna kasvu aeglustada ja mõjutada sealhulgas meie nägemist.