Kuus põhjust, miks mehed äkitselt kaalus juurde võtavad

Kaalutõusu ei saa märkamata jätta.

FOTO: Andriy Popov / PantherMedia / Andriy Popov

Väike kaalutõus on normaalne ning selle pärast pole vaja enamasti muretseda. Kui mõne nädala või isegi päeva jooksul on lisandunud üle kahe kilogrammi, ei saa seda tähelepanuta jätta eriti mehed.

John Hopkinsi kaalu kontrollimise keskuse juhataja Lawrence Cheskini sõnul on kahe kilogrammi jagu kaalu kõikumine normaalne naistel, kuid meestel peaks see häirekella lööma, vahendab portaal Men´s Health

Eriti tuleks kaalutõusu panna tähele siis, kui inimene on aastaid või kuid samas kaalus olnud. Cheskin toob välja kuus sagedaimat äkilise kaalutõusu põhjust.   

1. Liiga palju soola

Naatriumi tarbimine paneb keha vett kinni hoidma. Kui sööd palju soolast toitu mitu päeva järjest, võib see panna kaalus kiiresti juurde võtma. Restoranitoit ja eriti kiirtoit, kipub olema väga soolarikas. Näiteks veetes nädalavahetuse kodust eemal ja süües vaid väljas, võib järsk kaalutõus tulla just soolasest toidust.

2. Uus ravim

Ravimid võivad arsti sõnul tekitada kuni 15 protsenti ülekaalulisuse juhtumitest. Depressiooni ja südamehaiguste ravimid on kaks levinumat süüdlast. Kuid retseptiga unerohud, valuvaigistid ja allergiaravimid võivad samuti kaalu kergitada. Samuti võivad kaalu tõsta steroidid ja testosterooni taset tõstvad ravimid või toidulisandid, sest need mõjutavad hormoone.

3. Sööd või jood rohkem

See võib tunduda ilmselgena, kuid tarbides rohkem kaloreid kui tavaliselt, võib lisanduda kuu jooksul 2–5 kilogrammi. Alkoholi tuleks samuti märgata, sest see sisaldab sarnaselt toidule kaloreid ja energiat. Sellised muutused võivad tekkida ka märkamatult ning isegi 500 kalorit nädalas rohkem mõjub lõpuks kaalule.

4. Liigud vähem

Isegi väiksed muutused füüsilises aktiivsuses ilmnevad kaalunumbris. Näiteks kui suvel oled harjunud tööle kõndima või rattaga sõitma ning nüüd kasutad autot, kaotad iga päev aktiivseid minuteid. Samuti treeningutest eemalejäämine või nende vahetamine kergemate vastu. Kuna lihasmass hoiab ainevahetust töös ja aitab kaloreid põletada, siis viib selle vähenemine ka kiirema kaalutõusuni.

5. Võtsid hiljuti kaalus alla

Oleks suurepärane, kui kaotatud kaal jääkski püsima. Paraku on just vastupidi. Keharasv ja -kaal on tihedalt seotud ning meie organism üritab oma tasakaalu säilitada. Seetõttu naaseb osa kaotatud kaalust ka siis, kui jätkad oma kaalulangetus režiimiga ning teed trenni.

6. Endokriinsüsteemi häire

Keskmiselt ühel viiest täiskasvanust on kilpnäärme alatalitlus, mida tuntakse ka hüpotüreoosi all. Äkilist kaalutõusu tekitav haigus on küll rohkem levinud naistel. Samuti võib kilosid lisada vähem levinud hormoonhaigus, Cushingi tõbi. Endokriinsüsteemi haiguste teised sümptomid on väsimus, nõrkus, peavalud, raskused mõtlemises, depression või ärritatavus. Neid haigusi saab diagnoosida aga vaid endokrinoloog, kes kontrollib hormoonide taset.