Juhul kui inimene käib regulaarselt oma hambaid kontrollimas, siis on 85-eurone hüvitis, mida saavad kasutada näiteks alla üheaastaste laste emad ja rasedad, täiesti piisav. Selle eest on väikse omaosalusega (15 protsenti) võimalik saada vajadusel kas kaks lihtsamat tööd või üks pikem protseduur. Kui hambad on hästi hooldatud, piisab ka 40-eurosest hüvitisest, mis on ette nähtud kõigile täiskasvanutele. Juhul kui inimene on aga hammaste probleeme aastaid edasi lükanud, siis hüvitisega üksi olukorda ei lahenda.
Hambakliinikusse tulevad inimesed üldiselt siis, kui neil on ikkagi juba häda käes ehk kui hammas valutab. Enne liitumist ikka aeg-ajalt küsiti, et millal meil saab hüvitist kasutada. Küll aga suurenes visiitide arv üleüldiselt pärast liitumist ligi 10-15 protsenti. Inimesed ootasid seda väga ning tegelikult tahavad oma hammaste eest hoolt kanda. Nüüd on neil tänu hüvitise taastamisele huvi taas suurem. Eelmisel aastal kasutati hüvitist Viljandi Hambakliinikus ligikaudu 5000 korda. Oli nii neid, kes kasutasid kogu summa korraga, kui ka neid, kellel jaotus see paari visiidi peale.
Oluline on, et haigekassa vaataks igal aastal hüvitiste ja piirhindade määrad üle. Kui summad suureneksid sarnaselt senisele 1-2 aasta tagant kasvõi viie euro kaupa, oleks see abiks, sest nii elekter, küte, palgad kui ka materjalide kulu kasvab ajas samuti.
Suutervis mõjutab kogu organismi
Hammaste hea käekäik sõltub eelkõige meist endist. Inimestes peab juurduma harjumus tulla regulaarselt kontrolli, sest valu ei ole ainuke märk, mille järgi hammaste tervist hinnata. Kord aastas kindlasti ja sellise visiidi puhul aitabki hüvitis kõige enam. Lisaks regulaarsele kontrollile peaks jälgima oma toitumist ja toidukordi ning korrapäraselt hammaste eest hoolt kandma. On kurb tõdeda, et mõned inimesed kulutavad ilusalongidele ja autoremondile suuremaid summasid kui oma tervisele. Ehk kokkuvõttes on hammaste tervis ikkagi valikute küsimus.