Tõeline supertoit: seitse põhjust, miks süüa idusid

Idusid saab imelihtsalt ise klaaspurgis kasvatada.

FOTO: Wieslaw Jarek / PantherMedia / Wieslaw Jarek

Idude söömine on suurepärane viis, kuidas oma toidulauale rohkem köögivilju lisada ning seeläbi tervist ja immuunsust parandada. 

Idusid saab lisada igale poole: smuutidesse, salatitesse, pannkookide ja putrude peale. Idandites võib sisalduda kuni 40 korda rohkem fütokemikaale, kui nende täiskasvanud taimedes, leidis ajakirjas Journal of Agricultural and Food Chemistry avaldatud uuring. Woman´s Health toob välja seitse kasulikku omadust, mida idud meile pakuvad. 

Vähendavad südamehaiguste riski

Kõrge vererõhk on peamine südamehaiguste riskifaktor. Igasugused taimsed toidud, mis sisaldavad kiudaineid ja K-vitamiini soodustavad tervislikku vererõhku.

Võivad olla vähivastased

Taimed, sealhulgas idud on vähivastase toimega. Ajakirjas Future of Oncology avaldatud uuring leidis, et brokoli idudes sisalduv sulforafaan võib mõjuda kasvaja tüvirakkudele.  

Aitavad immuunsüsteemi ergutada

Kui tunned, et hakkad haigeks jääma, tasub endale idusalat valmistada, sest köögiviljades on põletikuvastased toimeained, mis mõjuvad immuunsusele ergutavalt.

Parandavad silmanägemist

Rohelise salati söömine on silmadele kasulik ja idud on selleks suurepärane võimalus. Need sisaldavad fütokemikaali luteiini, mis parandab nägemist. Idudes sisalduv luteiini hulk aitab silmadel liigse valgustugevusega toime tulla, mis koormab eriti ekraanidega töötavaid inimesi.  

Vähendavad kõhukinnisust

Idudes sisalduvad kiudained aitavad seedimist parandada ja kõhukinnisust vältida.

Parandavad seedehäiretest

Kõrge prebiootilise kiudaine sisaldus idudes võib aidata kõhus olevate bakterite elukeskkonda parandada. Ajakirjas Gut Microbes toetati samuti väidet, et prebiootiline kiudaine stimuleerib selliste seedebakterite kasvu, mida seostatakse üldise hea tervise ja heaoluga.

Alandavad kolesterooli

Uurijad on leidnud, et punase kapsa idud võivad kolesterooli alandada ja aidata kaalu langetada, isegi siis, kui muidu tarbitakse rasvarikast toitu.

Loe siit, kuidas idusid kasvatada. 

Tagasi üles