Seksuaalvägivald põhjustab sageli tõsiseid pikaajalisi tervisehäireid

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Seksuaalvägivalda on kogenud 7,4 protsenti Eesti naistest.
Seksuaalvägivalda on kogenud 7,4 protsenti Eesti naistest. Foto: Shutterstock

Seksuaalvägivald (SV) on teiste vägivallaliikidega võrreldes kõige sagedasem tõsiste ja pikaajaliste tervisehäirete põhjustaja, rääkis TÜ Kliinikumi günekoloog Made Laanpere naiste tervise konverentsil.

Seksuaalvägivalla ohvriteks on enamasti naised, kirjutab Med24. 2014. aastal läbi viidud Eesti naiste tervise uuringu põhjal on 7,4 protsenti naistest kogenud vägistamist või vägistamiskatset. SV on kõige sagedasem paarisuhtes, olles üks paarisuhte vägivalla komponente.

SV kogenud inimestel võib hilisemas elus esineda erinevaid riskikäitumisi (ainete kuritarvitamine, seksuaalsete riskide võtmine), samuti erinevaid kehalisi kaebusi, millele meditsiinilist põhjendust ei leita. Vägivalda kogenud inimestest 98 protsenti ütlevad, et oleks hea, kui arst vägivallakogemuse kohta küsiks. Hea viis küsimiseks võib olla näiteks: «Ma arstina olen näinud, et mõnikord sellised tervisehäired nagu teil võivad olla seotud vägivallaga. Kas see võib olla nii ka teil?».

Loe lugu täismahus Med24 portaalist.

Tagasi üles