![Ülekaal.](http://f10.pmo.ee/34EaOFvfcVxGnneptU693qb7kx8=/1442x0/filters:focal(1260x37:5341x2220):format(webp)/nginx/o/2018/12/19/11667074t1hb0a4.jpg)
Eestimaalane vaatab küll üha enam tervislike eluviiside suunas - üritab alkoholitarbimist ja suitsetamist vähendada, mitmekesisemalt süüa ja tervisesporti teha -, kuid jätkuvalt kasvab ülekaaluliste ja rasvunud elanike hulk.
Eestimaalane vaatab küll üha enam tervislike eluviiside suunas - üritab alkoholitarbimist ja suitsetamist vähendada, mitmekesisemalt süüa ja tervisesporti teha -, kuid jätkuvalt kasvab ülekaaluliste ja rasvunud elanike hulk.
Pooled eestimaalased hindavad oma tervist heaks või väga heaks, kuid samas esineb pooltel elanikest ka pikaajalisi tervisega seotud probleeme, selgus Tervise Arengu Instituudi (TAI) Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringust.
TAI teaduri Rainer Reile sõnul on üha rohkem neid, kes teevad regulaarselt tervisesporti ja pööravad tähelepanu tasakaalustatud toitumisele, ent samas on suurenemas rasvunute osakaal, eriti meeste hulgas. Samuti on vähenemas selliste inimeste hulk, kelle tööga kaasneb füüsiline koormus.
«Jätkuvalt on pool tööealisest elanikkonnast ülekaalus või rasvunud,» ütles Reile. «Samas tuli uuringust välja, et üha enam annavad ka arstid inimestele soovitusi toidulaua valikute ja liikumise kohta ning inimesed püüavad teadlikult tervislikumaid valikuid teha.»
Kui alkoholi tarvitamine on jäänud võrreldes 2016. aasta uuringuga samale tasemele ning on pikas trendis langev, siis kiiresti on vähenenud igapäevasuitsetajate osakaal. Järjest vähem on ka neid, kes puutuvad tubakasuitsuga kokku tööl, kodus või avalikus ruumis. «Suitsetamise vähenemise taustal ei ole märgatavalt suurenenud teiste tubakatoodete (e-sigaretid, huuletubakas) kasutajate hulk,» lisas Reile.
Põnevaid fakte uuringust:
Alates 1990. aastast iga kahe aasta järel läbi viidav Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring on üks olulisemaid allikaid, kust saab infot meie tervise ja tervisega seotud hoiakute ja käitumise kohta ja näha selle muutumist. Uuring viidi läbi posti- ja veebiküsitlusena, sellele vastas 2018. aastal 2525 inimest vanuses 16-64 eluaastat. See on piisav, et laiendada tulemusi Eesti samaealisele rahvastikule. Küsimustik käsitles järgmisi valdkondi: suitsetamine, toitumine, alkoholi ja narkootiliste ainete tarvitamine, kehaline aktiivsus ja kaaluindeks, terviseseisund, arstiabi ja ravimite kasutamine, tervisehäireid ennetavad meetmed, seksuaalkäitumine ja liiklusohutus.