K, 17.08.2022

Kui kaua püsib alkoholist tingitud ajukahjustus peale kainenemist?

Paula Rõuk
, Terviseportaali reporter
Kui kaua püsib alkoholist tingitud ajukahjustus peale kainenemist?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Uuring tehti võõrutusravil olnud alkohoolikutega, kelle tarbitud kogused olid märksa suuremad kui keskmisel tarbijal.
Uuring tehti võõrutusravil olnud alkohoolikutega, kelle tarbitud kogused olid märksa suuremad kui keskmisel tarbijal. Foto: Cseh Ioan / PantherMedia / Cseh Ioan

Alkoholist tulev ajukahjustus püsib ekspertide sõnul kuni kuus nädalat peale joomise lõpetamist.

On ammu teada, et liigne joomine ei ole ajule kasulik, kuid siiani polnud aru saadud, kui kaua läheb ajul aega taastumiseks peale alkoholi tarvitamise lõpetamist. Hispaania ja Saksamaa teadlased leidsid, et aju kahjustus püsib kauem kui varem arvati, vahendab New York Post. 

Uurijate tulemused avaldati teadusajakirjas JAMA Psychiatry. Skanneeriti 90 vabatahtliku aju Saksmaa võõrutusravikeskuses. Keskmiselt 46-aastased patsiendid olid raviasutuses alkoholiprobleemide tõttu. Tulemusi võrreldi 36 mehe ajuuuringutega, kellel alkoholiga muret ei olnud. Nähti, et suure alkoholitarbimise ajal toimunud muutused ajus jätkusid kuus nädalat peale kainenemist. 

Siiani ei teatud, et ka ilma alkoholita süveneb ajus tekkinud kahjustus. Kaine perioodi ajal nähtud kahjustused paistsid mõjutavat otsmikusagarat ja paremat ajupoolkera. See läheb vastuollu varasema teadmisega, mille järgi kahjustused hakkavad tagasipöörduma peale alkoholist loobumist. On väärt mainimist, et uuring tehti alkohoolikutega, seega on tarbitud kogused märksa suuremad, kui mõni klaas veini.

Märksõnad
Tagasi üles