Sulfitid pole süüdi: tegelik põhjus, miks vein paneb pea valutama

Arvatakse, et punane vein kaitseb haiguste eest.

FOTO: Francesco Mou / PantherMedia / Scanpix

Kurb tõsiasi on see, et (eriti punase) veini joomisele järgneb tihti jõhker peavalu ning veinipohmellgi kipub paljudele raskesti mõjuma. Kuigi selles süüdistatakse sageli veinis leiduvaid sulfiteid, siis tegelikult on pahategijaid selles märjukeses teisigi.

Veini säilitamiseks kasutatavaid sulfiteid on seostatud veinipeavaludega, kuid tegelikkuses tekitavad need ägedaid reaktsioone vaid väiksele osale inimestest, kirjutab Huffington Post. Pigem tekib nende mõjul isegi allergia ja astma, mitte niivõrd peavalud. Sulfiteid leidub ka paljudes teistes toitudes (kuivatatud puuviljad, delikatessliha jm), seega kui nende söömisel ei teki probleeme, siis pole inimene ka veinis leiduvate sulfitite vastu tundlik.

Miks aga põhjustab siis punane vein peavalu? Sest selles peituvad:

  • Histamiinid – need võivad tekitada allergiataolisi sümptomeid. Histamiine leidub rohkem punases kui valges veinis. Alkoholi joomine suurendab vereplasma histamiinide taset, isegi kui joogis endas nii palju histamiine pole, ning see võibki tekitada peavalu. Variant on vahetult enne veinijoomist tarbida antihistamiine, kuid kuna tegu on ravimiga, tuleb enne süveneda selle infolehte.
  • Türamiin – tegu on looduslikult esineva aminohappega, mis tekib fermenteerimise käigus. Türamiin tõstab vererõhku ning inimestel, kelle organism seda raskesti lõhustab, võib see tekitada migreenihooge. Vältida tuleks veini tarbimist koos teiste türamiini sisaldavate toitudega, näiteks osade juustudega.
  • Prostaglandiinid – neidki ühendeid seostatakse valu ja põletikuga, mistõttu pole ime, et need võivad tekitada nii peavalu kui ka migreeni. Näiteks paljud valuvaigistid, sealhulgas ibuprofeen, sisaldavad prostaglandiini vallandumist takistavaid ühendeid.
  • Tanniinid ja fenoolid – viinamarjakestas peituvad ühendid võivad esile kutsuda veresoonte laienemise, mis võib soodustada peavalusid. Otsida tasub veine, mis on madalama tanniinide sisaldusega (Pinot Noir, Gamay, Tempranillo, Barbera, Sangiovese).