Jalgpalluritel tekib Alzheimeriga sarnanev haigus pidevast aju kolksumisest vastu koljut

Mida rohkem aastaid jalgpalli mängitud, seda rohkem oli pallurite ajus seda kahjustavat valku.

FOTO: Craig Robinson / PantherMedia / Craig Robinson

Endiste professionaalsete jalgpallurite ajude uurimine on aidanud teadlased sammu lähemale, et osata diagnoosida kroonilist traumaatilist entsefalopaatiat.

Tegu on haigusega, mida ei osata diagnoosida, kui inimene on veel elus, kirjutab CNN. Krooniline traumaatiline entsefalopaatia avastati 17 aastat tagasi, kui lahati endise Ameerika jalgpalli mängija Pittsburgh Steelers`is legendi Mike Webster`i aju. Nende aasta jooksul on see neurodegeneratiivne haigus diagnoositud pärast surma rohkem kui sajal jalgpalluril, sõjaväelasel ja väärkohtlemise ohvril.

Haigust iseloomustab ajus levima hakkav ja seda järjest rohkem kahjustav tau valk. Teadlased arvavad, et haigust põhjustavad korduvad peatraumad. Kurjajuureks pole mitte vaid tugevad löögid, vaid ka aktiivse müdina käigus aju pidev vastu koljut kolksumine. Selle tagajärjel hakkab ajusse kuhjuma tau valk, mida võib leida ka dementsete inimeste ajudes.

Tagajärjeks ongi Alzheimeriga sarnanevad sümptomid nagu tujumuutused, mälukaotus ja impulsiivsus. Kui haigus progresseerub, võivad tekkida dementsus, paranoia ja enesetapumõtted.

Teadlased uurisid 26 elava endise jalgpalluri ajusid ja mitte kunagi ajutraumasid saanud 31 inimese omi.

Teadlased leidis, et mida rohkem aastaid olid jalgpallurid mänginud, seda suurem oli neil ajus ohtliku tau valgu hulk.