Haigusi levitavad sääsed ohustavad peatselt miljardi inimese elu (4)

PM Tervis
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Soojem kliima tähendab suuremat eluohtlikke viirusi kandvate sääskede leviala.
Soojem kliima tähendab suuremat eluohtlikke viirusi kandvate sääskede leviala. Foto: Jamal Ben Hammad / PantherMedia / Jamal Ben Hammad

Kliima soojenemine jätab rohkem kui miljard inimest eluohtlikke haigusi kandvate sääseliste teele, avaldatakse uues teadusuuringus, ja 50 aasta pärast võib olla sääskede eest hoidumine kõikidele nendele inimestele elu ja surma küsimus.

Kaks kõige sagedamini haigusi levitavat sääselist, Aedes aegypti ja Aedes albopictus, kannavad Zika ja Chikungunya viirust, muuhulgas viies edasi Dengue «kontimurdvat» palavikku. Aastas sureb nende sääseliste levitatavate haiguste tõttu miljoneid inimesi.

Georgetown`i Ülikooli tehtud uuringus leiti lisaks veel rohkem kui tosin sääselist, kes lähema poole sajandi jooksul nende jaoks üha soodsamaks muutuvates kliimaoludes oluliselt ohtlikumaks kujunevad.

Teadlased koostasid tulevaste temperatuurimuutustega mudeli tervest maailmast ja sääseliste levikust eelistatud temperatuuride suunas. Nad leidsid, et troopilises kliimavöötmes oleks haigusoht alati aktuaalne ja sooja aastaaja saabudes esineks riski saada haigust kandva sääse käest hammustada peaaegu igal pool mujal maailmas. Poole sajandi jooksul oleks kokkupuude tiivuliste haiguskandjatega pea kõikidel populatsioonidel.

Teadlased loodavad, et uuringutulemusi kasutatakse edaspidi kliimamuutuse ja kaasnevate haiguste vastase strateegia loomisel.

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles