E, 29.05.2023

Amet: looduslikuna reklaamitavad putukatõrjevahendid pole ohutumad

Maiken Mägi
, vanemtoimetaja
Facebook Twitter
Comments
Sääsetõrjevahend
Sääsetõrjevahend Foto: Panther Media/Scanpix

Putukatõrjevahendeid ostes tuleb veenduda nende sobivuses, kasutamisel tuleb võimaliku mürgistuse vältimiseks lugeda infot pakendil ja järgida tootja juhiseid.

Terviseameti kemikaaliohutuse osakonna peaspetsialist Kaja Ilmarineni sõnul tuleb sääse- ja puugitõrjevahendit valides veenduda, et tootel on terviseameti väljastatud registreerimistunnistuse või loa number. Loa number annab kasutajale info, et selle toote ohutus ja tõhusus on katseliselt tõestatud. Selliste toodete eestikeelsete omaduste kokkuvõtted on kättesaadavad Euroopa kemikaaliameti veebilehelt, teabe leidmiseks tuleb selle nimi sisestada veebilehe parempoolsesse otsingumootorisse.

Samuti tasub Ilmarineni sõnul meeles pidada, et lastele mõeldud tooted ei pruugi täiskasvanutel toimida ning et inimestele mõeldud tooted ei sobi lemmikloomadele. Loomadele on mõeldud spetsiaalsed tõrjevahendid ja –tooted, mille etiketil peab samuti olema tervise- või ravimiameti väljastatud number.

Levinum väärinfo sääse- ja puugitõrjevahendite kohta on see, et looduslikku päritolu tooted on ohutumad või lausa ohutud võrreldes sünteetilisi aineid sisaldavatega. Tegelikult võib ka loodusliku tootena müüdav tõrjevahend sisaldada sünteetilisi komponente. Enamik putukatõrjevahendeid on nahale kantavad ja seetõttu tohivad need peale toimeainete sisaldada üksnes kosmeetikatoodetes lubatud aineid. Ka looduslikku päritolu eeterlikud õlid on puhtal kujul ülitundlikkust tekitava toimega ning need on loetletud märgistusel.

Haigusi levitavad Eestis peamiselt puugid, kandes nii puukborrelioosi kui puukentsefaliidi nakkust. Kui püsivaid kesknärvisüsteemi häireid põhjustada võiva ravimatu entsefaliidi vastu saab vaktsineerida, siis borrelioosi ennetamiseks tuleb kokkupuudet puukidega vältida.

«Esmaseks tõrjemeetmeks võiks olla keha katmine riietega. Puugid paistavad välja heledatel liibuvatel ning pikkade säärte ja varrukatega rõivastel. Sääskede puhul on soovitav kanda avaraid pikkade säärte ja varrukatega rõivaid ning võimalusel kasutada sääsevõrke,» soovitas Ilmarinen.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles