P, 11.06.2023

Kõrge vererõhk kimbutab üllatavalt paljusid Eesti koolipoisse

Maiken Mägi
, vanemtoimetaja
Facebook Twitter
Comments
Vererõhu mõõtmine.
Vererõhu mõõtmine. Foto: Margus Ansu / Postimees

Tallinna lõpuklasside noormeeste südametervise kontrolli käigus selgus, et kõrgenenud vererõhku esineb umbes igal 20. õpilasel. 

Südamekuu ajendil viisid Tallinna kooliõed läbi vererõhumõõtmised ja hilisemad kontrollmõõtmised 2088 noormehel, kes õpivad 9. ja 12. klassides. SA Tallinna Koolitervishoid juhatuse liikme Valentina Hazinskaja sõnul oli mõnel noorel probleem vererõhuga juba varasemast teada ja nad olid perearstilt soovitusi saanud. Teiste noortega selgitab kooliõde välja võimalikud riskifaktorid, mis võiksid vererõhku mõjutada. 

«Neid noormehi tuleb edasi jälgida ja siis kooliõde otsustab, kas piisab nõustamisest või kui ka järgnevate mõõtmisega püsivad vererõhunäitajad endiselt kõrgena, suunatakse õpilane perearsti konsultatsioonile,» selgitas Hazinskaja.

Tallinna kooliõed viisid esimese mõõtmise läbi 1.-4. aprillil ning kõrgenenud vererõhunäit leiti siis 180 õpilasel. 8.-18 aprillini toimunud kordusmõõtmiste ajal selgus, et vererõhunäit on üle normi 64 protsendil nendest, kellel tuvastati kõrgenenud vererõhk juba esimese mõõtmise ajal. 

Hazinskaja sõnul proovitakse järgmisel aastal mõõtmised läbi viia juba enne südamekuud, et mõista, kas varasemal ajal, kui kerget närvilisust tekitavad eksamid ja kooli lõpetamine on kaugemal, on tulemus parem. «Teiseks, seoses eksamiteks ettevalmistusega oli raske õpilasi saada tagasi kordusmõõtmisele ja osad jätsidki tulemata, kuigi neil oli vererõhu näit korrast ära juba esimesel korral ja kordusmõõtmine oleks olnud oluline,» lisas ta.

Kooliõed on õpilastele tervisenõustamisega abiks nii igapäevases koolielus kui ka pingelisematel perioodidel nagu eksamite eel, et võimalikult aegsasti avastada terviseriske ja ennetada haigusi. Regulaarse tervisekontrolliga hindavad kooliõed õpilaste tervist, sealhulgas kontrollivad vererõhu näitu 1.,3.,7. ja 11. klassis.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles