Renno hinnangul on paljud noored agressiivsed sisemise ebakindluse tõttu, tahtes endast nõrgemaid veel madalamaks viia ja tunda end tähtsamana. Võitluskunst annab noorele niivõrd enesekindlust, et ta unustab ebakindluse ära.
Taipoksientusiasti sõnul võivad saadud teadmised suurendada ka enesekaitseoskusi, kuid need tulevad kasuks alles siis, kui on juba nii sügavalt sisse treenitud, et tulevad praktiliselt lihasmälust. Üks parimaid oskusi on tema hinnangul aga oskus üldse võitlus ära hoida.
Naisi julgustatakse trenni tulema
Kuigi naisi käib võitluskunstitrennides vähem, siis nende osakaal aina kasvab. «Kui võrdlen ajaga, mil mina alustasin, siis oli neljakümneses grupis umbes neli naist. Nüüd on nii, et tüdrukuid tuleb uutesse gruppidesse rohkem kui poisse, tase on kasvanud ja nad lähevad rohkem võistlema,» rääkis Renno õpilane Andra Aho (24), kes tuli mullu üliõpilaste taipoksi maailmameistriks.
16-aastaselt poksikarjääri alustanud ja arvukalt tiitleid võitnud Aho hakkab Renno akadeemias maikuust treenima naiste poksigruppi, mis on üldfüüsilisem ning ära jäetakse kontaktvõitlus ehk sparring.
«See on väga vajalik, sest paljud naised ei taha meestega koos trenni tulla. Nad tahavadki teistsugust treeningut, kus oleks vähem tehnika õppimist ning rohkem intensiivset trenni. Kombineerime taipoksi üldfüüsiliste harjutustega,» rääkis noor naine.
Kuigi paljud kardavad, et trenn on liiga intensiivne, julgustab Aho siiski kõiki proovima. «Trenni tulemiseks ei pea juba valmis olema, vaid tuledki selleks, et paremaks saada,» lubas ta.