Uuringu kohaselt on California kraanivesi kaasa aidanud paljude vähijuhtude tekkele

Californias elavate inimeste vähiriski tõstab kohaliku vee tarbimine.

FOTO: Antonio Guillen Fernández / PantherMedia / Antonio Guillen Fernández

Värskes teadusuuringus selgus, et eluaeg California kraanivett tarvitanud inimesed on seetõttu suuremas vähkkasvajate tekkimise ohus.

Keskkonnakaitse töörühma uurijad leidsid, et California veevarustuse süsteemides leiduvad saasteained on võinud anda olulise panuse 15 500 vähijuhtumi tekkesse, vahendab CNN. Nende saasteainete hulka kuuluvad sellised kemikaalid nagu arseen, kuuevalentne kroom ja radioaktiivsed elemendid nagu uraan ja raadium. Uuring avaldati teisipäeval ajakirjas Environmental Health.

«Me peame uurima saasteaineid rühmana, mitte ainult üht korraga. Olulisem on analüüsida samaaegselt esinevaid saasteaineid, et saada aimdust nendega reaalsest kokkupuutest,» ütles uuringu vanemteadlane Tasha Stoiber. Ta selgitas, et vähiriski määratakse tavaliselt ühe elemendi tasandil.

Stoiber ja tema kolleegid hindasid 2737 erinevat veesüsteemi California osariigis, mõõtes saasteainete taset süsteemides. Need veesüsteemid on California joogivee peamised pakkujad, teenindades 98 protsenti kohalikust elanikkonnast. Neid reguleerib föderaalne ohutu joogivee seadus, mille täitmist kontrollivad riiklikud inspektorid.

Uuringu autorid arvutasid vähiriski, vaadeldes saasteainete taset aastatel 2011–2015.

Uuringu autorid jagasid veesüsteemid nelja erinevasse riskikategooriatesse. Kõrgeim kategooria tähendas vee tarbimisest ajendatud vähi teket rohkem kui ühel inimesel 1000-st, kel diagnoositakse vähk. Ligikaudu 500 hinnatud veesüsteemisest on kõrgeimas riskikategoorias. Põhiliseks ohu allikaks hinnati vees leiduv arseen.