N, 30.03.2023

Saladuslikult tabav haigus röövis naiselt üleöö igaveseks naeratuse

PM Tervis
Saladuslikult tabav haigus röövis naiselt üleöö igaveseks naeratuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Naine kaotas naeratuse üleöö ja see pole aastate jooksul taastunud.
Naine kaotas naeratuse üleöö ja see pole aastate jooksul taastunud. Foto: Josep M Suria / PantherMedia / Josep M Suria

Clare Mount mäletab 2003. aasta jõulupüha alati ööna, mis varastas talt naeratuse.

Clare kannatab Belli halvatuse all, mis on tavaline näolihaste nõrkuse põhjus. See tekib äkki, olles näohalvatuse vorm, mis tuleneb seitsmenda kraniaalnärvi kahjustumisest, vahendab Health24.

Lisaks näohalvatusele võivad sümptomid hõlmata valu, pisarsust, ülemäärast süljeeritust, ülitundlikkust heli suhtes kahjustatud kõrvas ja maitsemeele halvenemist. Selle häire kõige sagedasemad sümptomid on näotõmblused, lihasnõrkus või halvatus.

Belli halvatuse prognoos on üldiselt väga hea. Ravi ajal või ilma ravita hakkab enamik patsiente oluliselt paranema kahe nädala jooksul ja umbes 80 protsenti taastub täielikult kolme kuu jooksul.

Mõnel juhul võivad sümptomid siiski püsida kauem ja mõnel juhul ei pruugi sümptomid kunagi kaduda. Nii on juhtunud ka Clarega, keda halvatus ühel ööl lihtsalt tabas.

«Inimesed ütlevad, et näen välja kole, sõnab naine. See on kohutav. Muutun väga närviliseks, kui pean minema uude sotsiaalsesse situatsiooni,» tõdeb naine.

Kui sümptomite algusest on möödunud kuni 72 tundi, võivad olukorda oluliselt parandada ka steroidid, kuid Clare toona vajalikku ravi ei saanud.

Märksõnad
Tagasi üles