L, 9.12.2023

Poolküps burgerikotlet on tervisele märksa ohtlikum kui sama küpsusega liha

PM Tervis
Copy
Burgerikotletid grillil.
Burgerikotletid grillil. Foto: Anton Eine / PantherMedia / Scanpix

Kui restoranis on üsna tavapärane tellida poolküps lihalõik, siis burgeri vahel olev kotlet peaks nii ise tehes kui ka toidukohast ostes olema täielikult läbi küpsetatud – selle põhjus on üsna loogiline.

Liha valmistamisel peab alati olema valvas, et vältida ristsaastumist teiste toiduainetega ning toidumürgituse ohtu, kirjutab Reader’s Digest. Just läbiküpsetamata liha on üks peamisi toidumürgituse põhjustajaid. Kui tahad ise liha valmistada, tuleks kasutada lihatermomeetrit ning veenduda, et liha sisetemperatuur jääb vahemikku 60-65°C – sel juhul on tegu poolküpse lihaga. Samast reeglist ei saa lähtuda aga hakklihast valmistatud kotleti puhul.

Teistsugune lähenemine hakklihale on seotud selle valmistamisviisiga. «Liha läbi hakklihamasina ajamine pikendab ühe taseme võrra selle tootmis- ja valmistamisprotsessi. Kui muidu võib patogeene leiduda toore liha pealispinnal lihaskudede sees, siis liha hakkimisega hajuvad need laiali,» põhjendas kokk Ted Siegel. Seega kui serveerid burgeri vahel poolküpset kotletti, mille sisemus on veel roosakas, võivad seal endiselt peituda meid haigeks tegevad bakterid. Muu lihalõigu puhul on bakterid aga selle pealispinnal, mis nagunii ära pruunistatakse ja sellega need hävitatakse. Seega hakklihast toit vajaks kuumutamist sisetemperatuurini vähemalt 71-72°C.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles