N, 30.11.2023

Kas halb hingeõhk võib olla maovähi sümptom?

PM Tervis
Facebook
Comments
Kui hingeõhk hakkab lõhnama häirivalt kummaliselt ning see pole seotud toitude tarbimisega, võib see olla märk ohtlikust terviseprobleemist.
Kui hingeõhk hakkab lõhnama häirivalt kummaliselt ning see pole seotud toitude tarbimisega, võib see olla märk ohtlikust terviseprobleemist. Foto: Alice Day / PantherMedia / Alice Day

Vähist võivad märku anda üllatavad sümptomid. Onkoloog Lawrence Piro räägib isiklikust kogemusest ja teaduslikust teadmisest – halb hingeõhk on maovähi üks sümptomitest.

Nimelt eritavad vähirakud molekule, mis tõusevad aerosooli kombel mööda söögitoru üles ja satuvad hingeõhku. «Mul on sellega väga isiklik kogemus. Mu isa suri 61-aastaselt ja tema maovähi esimene märk oli halb hingeõhk.“ Piro sõnul ei pööratud sellele meditsiiniasutustes tähelepanu. Rahumeelset meest, kes poja sõnul lihtsalt hariliku halva hingeõhu üle ei kurdaks, häiris uus odöör aga väga. Arstist poeg utsitas kolleege tagant, öeldes, et isa ei kurdaks ilmaasjata. Tehtud testid ajasid kolleegid aga segadusse.

Poeg võttis õige diagnoosi leidmise enda õlule, kui ilmnes juba teine sümptom. «Isa armastas toitu, aga kui istusin ta kõrvas lauas, märkasin, et ta jättis poole söögist taldrikule.» Maovähi üks võimalik märk võib olla, et kõht saab tavapärasest rutem täis, nii et inimesed võivad sööma hakata oluliselt vähem. Arstist poeg avastas kliinikus asja uurides loetud päevade jooksul, et isal on kaugele arenenud ravimatu maovähk ja kuu jooksul mees suri.

Pior ütleb, et maovähk avastatakse tavaliselt väga hilja, kuna see ei põhjusta palju ränki sümptomeid või aetakse need segi teiste tavaliste terviseprobleemidega nagu reflukshaigus või haavandid.

«Halb hingeõhk võib olla viis diagnoosida maovähki varakult,» sõnab Pior. Kui lähedase hingeõhk lõhnab teistmoodi kui seni ja see hõng ei lähegi ära, on põhjust suunduda arsti juurde.

Piori sõnul on praegu olemas juba testid, mis püüavad hingeõhust kinni ebanormaalsed molekulid ja annavad vastuse, kas need võivad pärineda vähist. Pior toob paralleeli loomariigist – koerad tajuvad meie keha ebatavalisi lõhnu ja seega on osadel juhtudel «diagnoosinud» peremeeste haigusi.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles