«Olen tundnud end lapsest saati omastehooldajana,» tunnistas sellega nüüd tööl tegelev Marion Teder. Ta isal oli raskekujuline skisofreenia, mis mõjutas tugevalt ka ema psüühikat. Vanemate elutee läks tütre varastel eluaastatel lahku. Ema sai uue partneriga poja, kellel diagnoositi Aspergeri sündroom. «Kasvasin üles venna ning ema juhendaja ja toetajana. Ühel hetkel sain aga aru, et ei saa jääda seda igavesti tegema. Nägin, kuidas ema sisuliselt läbi põles ning vajab ise nüüd vaimselt ja füüsiliselt väga palju abi,» märkis Teder.
Tellijale
Omastehooldamise karm reaalsus: kodus kukkunud vanatädi lamas mitu päeva abituna oma roojas (3)
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
«Hooldekodukoht, kuhu lähedast tahaks panna, maksab tuhande euro kanti kuus. Hooldekodu on väga kallis lahendus ja tegutsetakse alles siis, kui tagajärjed juba päris kehvad,» teeb Tederile tuska. Tema arvates toob hooldamiskulude eest vastutuse jätmine perele viletsaid tagajärgi. «Et kulu on suur, jäetakse see ära ja võetakse hooldus ette oma aja ja teinekord ka töö arvelt või jäetakse lähedased sootuks omapäi ega hoolita, kuni olukord on päris hull.»