EMO patsientide arv kasvab, aga enamik neist saadetakse koju ravile

Maiken Mägi
, vanemtoimetaja
Copy
PERHi erakorralise meditsiini osakond.
PERHi erakorralise meditsiini osakond. Foto: PEETER LANGOVITS / PM/SCANPIX

Erakorralise meditsiini osakonda (EMO) pöördunud patsientide arv kasvas taas, olles viimaste aastate suurim, selgus Tervise Arengu Instituudi andmetest. Mullu pöördus EMO-sse 492 312 inimest ehk keskmiselt 1350 inimest päevas.

Kui aastatel 2015-2017 erakorraliste patsientide arv vähenes, siis mullu see taas suurenes, ületades eelnenud aastat nelja protsendiga. Patsiente oli rohkem nii laste kui täiskasvanute seas, vastavalt 2,5 ja neli protsenti. Viimati oli erakorraliste patsientide arv suurim 2014. aastal, küündides 482 231 külastuseni, mida 2018. aasta külastused ületasid kahe protsendi võrra.

2018. aastal osutas erakorralist meditsiiniabi 19 haiglat. Erakorraliste patsientide arv suurenes enim üldhaiglates (8,5 protsenti). Piirkondlikes haiglates oli kasv 2,5 ja keskhaiglates kolm protsenti võrreldes eelnenud aastaga.

Sarnaselt varasemate aastatega pöördusid patsiendid kõige enam EMO-sse ise (73 protsenti). Viiendik patsientidest toodi kiirabiga ja teistest raviasutustest suunati erakorralisse vastuvõttu kuus protsenti. Ülejäänud ligi kaks protsenti patsientidest tulid EMO-sse politsei saatel või tagasikutsel, näiteks kui patsiendi seisund halveneb või ta vajas korduvat protseduuri, või vajas erakorralist abi haigla oma tervishoiutöötaja.

Teistest raviasutusest suunatud patsientide või muul viisil saabunute arv aga vähenes. Enamik EMO patsientidest saadetakse pärast esmaabi osutamist koju ja viiendik jääb haiglaravile.

Foto: TAI

TAI hinnangul vajab rõhutamist, et erakorraline meditsiin on mõeldud erakorralise haige abistamiseks ägeda haigestumise, trauma või mürgistuse korral. Aitamaks patsiendil otsustada, millisesse tervisehoiuasutusse oma probleemiga pöörduda, on haiglad koostanud infolehe.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles