«Meie tervishoiu aluseks on pädevad perearstid ja –õed, kes aitavad iga inimese tervist hoida ja parandada,» kinnitas Sikkut. Krooniliste haigustega inimeste ravi ja jälgimine liigub suuremas mahus just perearstide ja -õdede hoolde, selleks on vaja ka rohkem erioskustega õdesid. Sikkuti sõnul aitab lähiaastatel peremeditsiini tugevdada kaasaegsete tervisekeskuste rajamine üle Eesti.
«Meie arstid panustavad tervishoidu enam, kui on õigus neilt oodata. Võrreldes Põhjamaade kolleegidega teeb meie arstkond tööd rohkem kui täiskoormusega,» nentis Sule. Selleks, et arstid Eestisse püsima jääksid, tuleb tema hinnangul hoida häid tööalaseid suhted, arste motiveerivalt tasustada ning tagada neile head töötingimused koos arenemis- ja koolitusvõimalustega.
Arstide, õdede ja haiglate liidu kollektiivlepingu läbirääkimise tulemusena lisati tänavu haigekassa eelarvesse 40 lisamiljonit arstide ja õdede palgatõusuks. «Arstide palgatõus on viimase viie aastaga olnud 55, õdedel 65,6 protsenti. Selle abil oleme püüdnud pidurdada arstide ja õdede lahkumist välismaale. Palgatõus on vajalik ka selleks, et tagada Eesti inimestele maailmatasemel ravimeeskond,» ütles Sikkut.
Sule hinnangul on ooteaja leevendamise võtmekoht ravijärjekorra haldamise süsteemi terviklik arendamine. «Selgelt peab paigas olema, kus, kes ja kui kiiresti hindab, millisele teenusele patsient peab pääsema.» Ta leiab, et võtmesõna on digiregistratuur, e-konsultatsiooni laiendamine ning kõigi raviasutuste koostöö tõhustamine.
Sama meelt on Joller, kelle sõnul on abiks just e-konsultatsioon, mida üha rohkem arste kasutab. «Tulemuseks on lühemad ravijärjekorrad ja õiged patsiendid õigel ajal õige arsti vastuvõtul. Rahul on nii eriarstid, perearstid kui ka patsiendid.»
Nii Parv kui Sikkut on seisukohal, et ravijärjekordi aitab lühendada haiguste ennetus. «Me peame tervist hoidma ja olema terviseteadlikumad. Kui inimene ise ei kanna oma tervise eest hoolt ega kasuta tervishoiu pakutavaid võimalusi, et oma tervist kontrollida ja haiguseid ennetada, siis palju kallimad tagajärjed maksame kõik koos kinni,» tõdes Parv.
«Ravijärjekorrad hakkavad lühenema siis, kui inimesed saavad suure osa vajalikust abist pererstidelt ja -õdedelt, tervishoius toimub koostöö, mitte konkurents, e-lahendused toetavad infovahetust, patsiendikesksust ja arsti raviotsuste tegemisel ning elukeskkond toetab tervise hoidmist,» lisas Sikkut.