4 põhjust, miks vistrikud tõstavad pead pidevalt samas kohas ja kuidas seda vältida?

Vistrikud võivad olla tegelikult tsüstid, kus rasu ei pääse naha alt välja.

FOTO: Andriy Popov / PantherMedia / Andriy Popov

Vistrikud tekivad korduvalt samadesse kohtadesse, kust nad just kadusid. Õnneks on võimalik astuda samme, et lõpetada kangekaelsete vistrike naasmise nõiaring.

Dermatoloog Joshua Zeichner selgitab Health24 vahendusel, miks vistrikud tõstavad pead pidevalt samades kohtades.

See vistrik võib tegelikult olla tsüst

Naha all pesitsevad vistrikud, mis moodustavad sinna justkui künka ja millel ei moodustugi mädapead, on tsüstid. Need on kurikuulsad vanasse pesapaika naasevad nuhtlused. Tsüstid tekivad, kui tüüpiliselt torujas poor hargneb ja rasu ei pääse naha pinnale. Poori harus paisuks justkui rasu täis õhupall.

Kui nahale on moodustunud paikkond mitmete tsüstidega, võib arst armide vältimiseks kirjutada välja antibiootikume või hormonaalseid ravimeid. Üksiku tsüsti puhul võiksid kasutada glükool- või salitsüülhapet või bensoüülperoksiidi sisaldavaid nahahooldusvahendeid.

Punni pole pigistatud õigesti

Kui pigistasid kunagi vistriku valget mädapead, kuni see katki läks, jääb võimalus, et osa poori blokeerivast rasust jäi eemaldamata. See tähendab, et vistrik võib muutuda taas põletikuliseks. Samuti võib olla ärritusest või kergemast ligipääsust bakteritele moodustunud kolde kõrvale uus vistrik.

Doktor soovitab vinne üldse mitte pigistada, kuna see võib viia koha armistumiseni. Kui sa ei suuda vastu panna, siis kasuta rasu eemaldavat salitsüülhapet sisaldavat naha hooldusvahendit, mis vähendab uute vistrike tekkimise võimalust.

Süüdi võivad olla harjumused ja mobiil

Kui sul on tavaks nägu pidevalt katsuda või sa ei desinfitseeri kunagi mobiiltelefoni, võivad sealt pärinevad bakterid olla põhjuseks. Peaksid mobiili korra nädalas puhastama.

Samuti võib aknet soodustada nahale kohaldatav surve, kuumus ja hõõrdumine.

Päevad võivad olla süüdi

Menstruatsioonitsükliga seotud akne on tõepoolest olemas. Meessuguhormoonide suurem eritumine kutsub esile ka ohtrama rasuerituse. Akne ilmub samasse kohta, sest nendes paikades aktiveerivad meessuguhormoonid enim rasunäärmeid.

Arstid võivad kirjutada väga tugeva hormonaalse akne puhul välja meessuguhormoone blokeeriva ravimi, samuti on tihti kasu hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite tarvitamisest.

Hea käte hügieen tuleb alati kasuks.

Populaarne

Tagasi üles