7 üllatavat kodus levivat ohtu, mis kahjustavad kopse

Kui sisse hingata jahu, võib see hingamisteid ärritada. Pideva kokkupuute korral võib tekkida astma.

FOTO: CandyBox Images / PantherMedia / CandyBox Images

Vaibad, küünlad, õhuniisutajad ja isegi jahu - kodus peitub mitmeid allergeene, mis ärritavad kopse ja pideval kokkupuutel võivad kaasa tuua tõsise haiguse.

Hallitus

Oled hiljuti minema visanud hallitama läinud leiva või juustutüki? Hallitus võib levida aga ka mujal su kodus, nii et sa ise ei teagi, kirjutab Health24.

Hallitus on parasiteeriv, elades elusast või surnud orgaanilisest ainest, ja toodab spoore, mis lendlevad läbi õhu. Nende hallitusosakeste sissehingamine võib põhjustada allergilisi reaktsioone. Hallitusallergial on sarnased sümptomid heinapalavikuga, näiteks vesine nina ja aevastamine.

Hallitusspoorid võivad aga ka jõuda kopsudesse ja põhjustada suurt kahju, mis võib viia astma ja teiste tõsiste allergiast põhjustatud hingamisteede haigusteni.

Mida teha: taga koduõhu korralik ventilatsioon, et takistada niiskuse kogunemist ruumidesse. Muretse õhukuivati- või konditsioneer.

Magamis – või elutuba, vaibad ja küünlad

Olgu selleks siis tolmune vaip, pesemata kardinad, vana madrats, lõhnastatud parafiinküünalde kollektsioon – seal on elemente, mis võivad kopse kahjustada.

Õhust langevad osakesed vaibale ja jäävad püsima selle kiudude vahele. Vaipades võib pesitseda õietolm, hallitus, lemmikloomade kõõm, toksiinid või prussakate väljaheited. Need satuvad uuesti õhku, kui sa võtad tolmu või kui käid üle vaiba.

Petrooleumi baasil valmistatud lõhnaküünaldest vabaneb põletamisel ohtlikke kemikaale, mis tõstavad hingamisteede probleemide tekke riski.

Mida teha: kui oled allergik, vali kodus puidust või laminaadist põrandakate või pane maha vaibad, mida on kerge pesta. Kasuta küünlaid, mis on tehtud mesilasvahast või sojast.

Pestitsiidid

Need aitavad küll luua unistuste aeda, aga ei ole sedavõrd head keskkonnale ja su kopsudele. Uuringute kohaselt on pestitsiitide kasutamine, eriti suurema talumajapidamise korral, seotud hingamisteede probleemide tekkega, näiteks astma ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigusega.

Mida teha: kanna kindaid ja maski, kui töötad pestitsiididega.

Jahu

«Pagari astma» termin tekkis, kuna pagarid hingavad jahu argiselt kopsudesse ja pikemas perspektiivis võib see kaasa tuua astma. Jahu on üks suuremaid töökeskkonna allergeene.

Mida teha: aeg-ajalt küpsetamistuhinasse sattudes kuklikesi vorpides ei tõuse ilmselt vastuvõtlikkus kopsuhaigustele. Kui töötad aga kodus pagarina, võiksid end kaitsta maskiga. Võid üritada ka olla ettevaatlik ja vältida jahu puistamist õhku.

Gaasiseadmed

Kui gaas põleb, lenduvad sealt õhku imetillukesed osakesed, mis võivad põhjustada kopsude ärritust ja pikapeale hingamisteede probleeme.

Mida teha: limiteeri gaasiseadeldiste kasutamist kinnistes ruumides. Kui kasutada gaasipliiti, lase seda aeg-ajalt kontrollida ja paigalda kööki korralik ventilatsioon.

Õhuniisuti

Õhuniisutajat soovitatakse tihti allergiate ja hingamisprobleemide leevendamiseks, nii et miks see peaks kuuluma ohtlike asjade nimekirja? Õhuniisutaja võib olla abiks kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse sümptomite leevendamisel, aga kui seadeldis ei hooldata korralikult, võivad seal pesitseda mikroskoopilised seened, mis lennutatakse õhku iga kord masinat kasutades.

Mida teha: kasuta õhuniisutajat mõistlikult ja veendu, et seda puhastatakse aeg-ajalt. Samuti on oluline, et piirkond, kus õhuniisutajat kasutatakse, oleks korralikult ventileeritud.

Lemmikloomad

Kindlasti pole põhjust lemmikust loobuda, aga nende karvade alt pudenev kõõm võib osutuda osadele inimestele allergeeniks.

Mida teha: veendu, et su lemmikud ja nende pesapaigad oleksid puhtad.

Tagasi üles