Tõtta appi: veredoonorluse telgid ootavad pealinlasi

BNS
Copy
Veredoonor.
Veredoonor. Foto: Meelis Meilbaum

Selle nädala teisipäevast ootavad vereloovutajaid doonoritelgid Tallinnas Vabaduse väljakul.

Regionaalhaigla verekeskuse doonoritelgid ootavad sel nädalal linlasi verd loovutama Tallinnas Vabaduse väljakul  4. ja 5. juunil kell 12−18. Verd loovutades kingivad doonorid abivajajatele nende järgmise sünnipäeva. 

Doonoritelgid avab Tallinnas piduliku kontserdiga Kaitseväe orkester, esimesed noodid kõlavad teisipäeval, 4. juunil algusega kell 11.00. Kohal on ka Verekeskuse maskott Pelikan Dona ja toimuvad toredad loosimised.

«Doonoritelke ootab ees 13. töösuvi ning suvised telgid on muutunud Eesti verekeskuste töö loomulikuks osaks. Kui telkide projekti algusaastatel oli kõige olulisemaks, et telgid aitaksid tagada suvist doonorivere vajadust, siis nüüd on kujunenud väga oluliseks lisaväärtuseks ka doonorluse populariseerimise tahk, sest telgid on kõigile avatud ning nähtavad,» märkis Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht ning doonoritelkide projekti ellukutsuja Ülo Lomp.

«Tihti tullakse niisama uudistama ja infot saama ning pärast seda lõpeb külaskäik tihti eduka vereloovutusega. Tore on see, et tullakse peredega ning nii nakatuvad doonorlusepisikuga ka lapsed. Meie tegevus on lihtne ja mõistetav ning see omakorda on tekitanud doonorluse ümber väga positiivse fooni,» sõnas Ülo Lomp.

Ka tänavu tuuritavad doonoritelgid egiidi all «Ka doonor on riigikaitsja!» mööda Eestit mai lõpust septembri keskpaigani, peatudes üheksas Eesti linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Telgituur kestab 18 päeva.

Doonoritelkide tuuri avalöök oli 21. ja 22. mail Pärnus, kus kahe päevaga külastas rõõmsaid kollaseid telke suisa 279 pärnakat, kes tegid  222 vereloovutust. Esmaseid doonoreid saadi juurde 40. 

Pärast Tallinna jõuavad telgid Rakverre, Keilasse, Paidesse, Raplasse, Viljandisse ja Haapsallu ning telgisuvi lõppeb 4. ja 5. septembril Tartus.

Kui 12 aastat tagasi 2007. aastal loovutas telkides 1167 inimest 525 liitrit verd, siis 2018. aasta kuumal suvel loovutas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse, Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse ja Pärnu Haigla veretalituse doonoritelkides verd juba 2528 inimest, kes annetasid kokku 1137 liitrit verd. Doonorite sõbralikku perre lisandus 422 esmast doonorit.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu pikale koostööle Päästeameti, Kaitseväe, Sotsiaalministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, Maanteeameti, Kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu, Eesti

Punase Risti, AS Tallink Grupi, AS Bambona, AS Kalev, A. Le Coq, Vytautas, Kuulsaal ja paljude teistega. Ülo Lombi sõnul teevad telkide juures koostööd kõik need institutsioonid, kes otseselt või kaudselt tunnevad muret ja vastutust inimeste elu ja tervise pärast.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles