Naine kannatas seletamatute füüsiliste ja vaimsete haigusnähtude all seitse aastat, enne kui tal tekkis kroonilisele puukborrelioosile omane nahalööve.
Naine kannatas seitse aastat, enne kui tal avastati puugihaigus
USAs Alaska osariigis, Wasillas elaval Kelsey Wenburgil diagnoositi puukborrelioos üheksa kuud tagasi, kuid naine oli seletamatute sümptomitega elanud juba seitse aastat, vahendab uudisteportaal KTUU.
Wenburg oli aktiivne ja elurõõmus naine, kes armastas reisida ja trenni teha. Ta sai just ametikõrgendust, kui ühtäkki hakkas tema tervis streikima ja seetõttu muutus ka elu. Naise sõnul tekkisid tal tööl suured väsimusehood ning ta tundis tihtipeale keset päeva, et peab uinaku tegema. Naisel ei olnud õrna aimugi, et tegu oli puukborrelioosi esimeste nähtudega. Sealt edasi tekkisid tal südame pekslemine, valu südames ja hingamisprobleemid, mis panid naise seitse aastat tagasi arstiabi otsima.
Siiski ei leitud tema kummalistele sümptomitele seletust. Wenburg oli enda sõnul murest murtud ja arvas, et on suremas. Tal diagnoositi depressioon, ärevus- ja tähelepanuhäire, enne kui ilmnes märk puugihaigusest - puukborreilioosile omane lööve. See andis arstile kohe märku, millega tegu. Wenburg soovib nüüd haigusealast teadlikkust tõsta ning ennast kontrollida, et vältida alusetult pikki kannatusi, mida tema pidi läbi elama.
Kui puuk on hammustanud:
- katsu puuk võimalikult kiiresti nahalt eemaldada - kui puuk on nakatunud, siis on ka paar tundi olulised;
- kui ise puuki kätte ei saa, siis pöördu arsti poole abi saamiseks;
- ära haara puugist väga kõvasti kinni, hoidu tema tagakeha pigistamisest või määrimisest; võta puugist kinni võimalikult pea lähedalt;
- võimalusel kasuta peenikesi pintsette (müügil on ka eriline puugieemaldamisvahend), sikuta ettevaatlikult;
- pese hammustuskoht vee ja seebiga või desinfitseeriva vahendiga;
- kui pärast metsaskäiku tekib mõne päeva või kuni kuu jooksul palavik või ilmnevad külmetushaiguse taolised haigusnähud või hakkab hammustuskoht punetama, siis otsi abi arstilt. Kindlasti räägi arstile nahalt leitud puugist või puugiohtlikus piirkonnas viibimisest.
Allikas: terviseamet