Füsioloogilised häired, krambid, võimalik surm
Veidi vähem mürgised, aga põhimõtteliselt sama toimega on karbamaadid nagu boskaliid, mida võib leiduda näiteks beebitoidus, viinamarjades esinev formetanaat või kiivides olev ditiokarbamaat. Püssa selgitab, et nii fosforhappe estrid kui ka karbamaadid seonduvad närvikoes ensüümi aktiivsesse tsentrisse, mille ülesanne oleks muidu lagundada äsja närviülekande toime pannud atsetüülkoliini molekul. «Kui ensüüm on aga mürgi poolt inaktiveeritud, jääb närvierutus püsima. Tulemuseks rida füsioloogilisi häireid, krambid, võimalik surm,» loetleb Püssa.
Professori sõnutsi on hiljutised teadusuuringud toonud ilmsiks rea fosfororgaaniliste ühenditega seotud terviseprobleeme nagu diabetes mellitus, rahvakeeli diabeet. «Siin toimivad koos geneetilised ja keskkonnafaktorid,» rõhutab Püssa.
«Fosforhappe estrite kõrgemad doosid võivad tekitada närvikoe pöördumatuid kahjustusi, kuid vaevalt juhtub see toiduga,» nendib ta.
«Ohutud puu- või juurviljade kogused sõltuvad muidugi mürkainete kontsentratsioonist viljas,» märgib Püssa. Ta lisab, et on võimatu kõiki partiisid, mis Eestisse tuuakse või siin kasvatakse, analüüsida kõigi kasutada võidavate pestitsiidijääkide sisalduse suhtes. «Analüüsid on väga kallid, nõuavad järjest tundlikumat ja seega kallimat aparatuuri. Kontroll jääb ikkagi pisteliseks, aga ta peaks olema suunatult pisteline. On näiteks täiesti arusaamatu, miks on meil suhtarv kodu- ja välismaiste viljade analüüside vahel nii kallutatud kodumaiste suunas.»
Millised on ohtlikumad, millised ohutumad?
Püssa sõnutsi võib internetist leida erinevaid, sageli siiski enam-vähem kattuvaid kõige ohutumate ja kõige ohtlikumate viljade nimekirju. Kui täpsed need nimekirjad on, võib vaid oletada. Kõige ohtlikumaks loetakse maasikad, spinat, lehtkapsas, nektariinid, õunad, viinamarjad, pirnid, kirsid, tomatid.
Ohutumad, alates kõige vähem riskantsest, on avokaado, magus mais, ananass, kapsas, sibul, külmutatud herned, asparaagus, mangod, kiivid.
Mis on sõjagaas sariin?
Süürias kasutati paari aasta tagustes gaasirünnakutes tsiviilisikute vastu sariini, mis on 1939. aastal saksa teadlase poolt loodud närvimürk. Võimaliku keemiarelvana kuulub sariin ÜRO resolutsiooni järgi 1991. aastast massihävitusrelvade hulka.
Sariinimürgistuse esimesed sümptomid on vedela lima tekkimine hingamisteedes ehk nina hakkab tilkuma, survetunne rinnus ja pupillide ahenemine. Varsti järgnevad hingamisraskused, iiveldus ja rohke süljeeritus. Kontroll keha üle kaob, mürgitatu oksendab, roojab ja urineerib kontrollimatult. Järgnevad lihaste tõmblused. Lõpuks tekib kooma, millele järgnevate lihaste spastiliste kokkutõmmete käigus inimene sureb.
Allikas: Vikipedia