Facebooki profiil võib reeta inimese haigusloo

Facebookis tehtud postitused võivad paljastada kasutaja haigusloo.

FOTO: Varin Rattanaburi / PantherMedia / Varin Rattanaburi

Sotsiaalmeedia profiil võib kasutaja kohta öelda rohkem, kui võiks aimata. Näiteks seda, millised haigused tal võivad olla.

Uues uuringus said teadlased inimeste Facebooki profiile analüüsides ennustada 21 erinevat meditsiinilist seisundit alates rasedusest kuni nahahaigusteni välja. Uuring leidis, et Facebooki postitused olid eriti kasulikud diabeedi ja vaimse tervise probleemide, näiteks ärevuse, depressiooni ja psühhoosi tuvastamisel. Uuring avaldatakse 19. juunil teadusajakirjas PLOS One, vahendab CNN

Inimeste iseloom, vaimne seisund ja tervisekäitumine peegeldusid kõik nende sotsiaalmeedias ning sellel on tervisele tohutu mõju, kirjutati uuringus. Uuringu jaoks võrdlesid teadlased patsientide elektroonilist haiguslugu ja nende sotsiaalmeedia profiile. Kokkuvõttes uuriti 949 530 Facebooki staatuse uuendust 999 kasutajalt. Kõik postitused olid pikemad kui 500 sõna.

Uurijad tuvastasid keelekasutuse, mis viitas teatud diagnoosidele iseloomulikule käitumisele. Näiteks postitused, mis mainisid joomist, purjus olemist või pudelit, seostusid alkoholi väärkasutusega. Siiski hoiatasid uuringu tegijad, et etteaimatavad sõnad ei pruugi ilmtingimata anda põhjus-tagajärg seost. Siiski on võimalik sotsiaalmeedias esinevate mustrite järgi tervishoidu personaalsemaks muuta. Uurijate sõnul tõstavad nende tulemused aga ka küsimusi privaatsuse, teadliku nõusoleku ja andmekaitse kohta.

Populaarne