T, 5.07.2022

Ida-Tallinna Keskhaigla hakkab taastusravis kasutama virtuaalreaalsust

Paula Rõuk
, Terviseportaali reporter
Ida-Tallinna Keskhaigla hakkab taastusravis kasutama virtuaalreaalsust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Virtuaalreaalsusega saab aidata kognitsioonilangusega patsiente, näiteks insuldi-järgselt, nii hinnata kui taasharjutada kaupluses sisseoste tegema.
Virtuaalreaalsusega saab aidata kognitsioonilangusega patsiente, näiteks insuldi-järgselt, nii hinnata kui taasharjutada kaupluses sisseoste tegema. Foto: Wavebreakmedia ltd / PantherMedia / Wavebreakmedia ltd

20. juunil kell 12 esitlevad Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) ning Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) virtuaalreaalsuse kasutamist patsientide taastusravis. Esitletavas virtuaalses supermarketis saab kognitsioonilangusega patsiente, näiteks insuldi-järgselt, nii hinnata kui taasharjutada kaupluses sisseoste tegema.

Uudse lähenemise eesmärgiks on inimesi aidata ja treenida pärast tõsise haiguse põdemist uuesti hakkama saama igapäevaste toimingutega. «Meie eesmärk on aidata ägeda haiguse, näiteks insuldi, läbipõdenud inimestel naasta igapäevaellu veelgi efektiivsemalt ja saada ise oma eluga nii hästi hakkama kui võimalik,» ütles ITK taastusravikliiniku juhataja dr Heidi Alasepp. «Astume haiglana uude ajastusse ja tehnoloogilisse arendusmaailma, et leida TalTechi inseneridega koos parimad võimalused, mis aitaks patsiente tulevikus veelgi tõhusamalt,» sõnas dr Alasepp.

Eestis haigestub igal aastal ca 4500 inimest insulti. Taastusravi (liikumis- ja kõneravi) alustatakse niipea, kui patsiendi seisund seda võimaldab. «Teaduspõhine meditsiin kinnitab, et mida rohkem liigutada ja trenni teha, seda paremini taastutakse, aju tegevus taastub talle ülesandeid andes,» ütles dr Allasepp. Patsiendid taastuvad erinevalt – mõned paranevad juba paari nädalaga. Püsivate haiguse jääknähtude puhul võib taastumisprotsess kesta kuid ja aastaid, oluline on puudega kohaneda ning võtta eesmärgiks elada võimalikult täisväärtuslikku elu.

Uudne lähenemine taastusraviks saab võimalikuks tänu TalTechi ja ITK eelmisel aastal alguse saanud koostööle, kuhu nüüd lisandub ka Itaalia Teadusnõukogu instituut STIIMA-CNR.

Inseneride ja meditsiinitöötajate rahvusvahelise arendustöö eesmärgiks on leida parimaid tehnoloogilisi lahendusi taastusravi patsientide tervenemise toetamiseks ja pärast raskeid haigestumisi parima elukvaliteedi tagamiseks.

TalTechi inseneriteaduskonna professor Tauno Otto kinnitusel on kahe suure teadusharu rahvusvaheline koostöö oluline väljakutse nii TalTechile kui ITK-le, et luua seeläbi ülikooli ja haigla arendus-uuringupotentsiaali ning pikemas perspektiivis tagada patsientidele veelgi parem ligipääs kaasaegsele taastusravile.

TalTech ja ITK koostöö keskendub lisaks virtuaalreaalsusele ka digitaliseerimisele ja 3D-tehnoloogiatele: näiteks on keerulisi lülisambaoperatsioone aidanud ette valmistada 3D prinditud patsiendipõhised kompuutertomograafiaga saadud mudelid. Samuti on selles koostöös valminud 3D prinditud meditsiinilisest titaanist kontsluu.

Tehnoloogiliselt on koostööd toetanud Eesti teaduse teekaardi objekti «Nutika tootmise  tuumiktaristu» (SmartIC) investeeringud kihtlisandustehnoloogiasse, kompuutertomograafiasse ja neid ühendavatesse digitehnoloogiatesse.

Itaalia Riikliku Teadusnõukogu Intelligentsete Tööstussüsteemide ja -tehnoloogiate Instituudi STIIMA-CNR (Istituto di Sistemi e Tecnologie Industriali Intelligenti per il Manifatturiero Avanzato - Consiglio Nazionale delle  Richerche) missiooniks on uurimistöö ja innoveerimine nii tehnoloogiates, protsessides kui ka tootearenduses.

ITK on inimesekeskne Tallinna haigla, mis oma professionaalse tegevusega mõjutab positiivselt Eesti elanikkonna tervist, tervishoiuteenuste kättesaadavust ning on Eesti tervishoiu uuenduste eeskäijaks.

TalTech on Eesti tehnika- ja IT-teaduse ning -hariduse liider, kust saab kõrgharidust kõigil astmetel inseneri- ja tehnikateadustes, infotehnoloogias, majanduses, loodusteadustes ja merenduses. TalTechi tugevus peitub valdkondade sünergias, rahvusvahelisuses ja akadeemilise tegevuse suunatuses praktiliste tulemuste saavutamisele. Tallinna Tehnikaülikool tähistas 2018. aastal oma 100. aastapäeva. TalTechi saab sisseastumisavaldust esitada juba täna: 32 bakalaureuse- ja 41 magistriõppe kavale. Lisainfo teejuht.ttu.ee

Märksõnad
Tagasi üles